کد خبر: ۹۴۷
۱۴۰۱/۰۶/۲۱ ۱۲:۲۰:۳۵

کشف جسدهای 5 هزار ساله با قدهای غیرطبیعی در چین/ عکس

باستان‌شناسان قبرستان ۵ هزار ساله غول ها را در چین کشف کردند. جسدهایی با قد فوق‌العاده بلند در این قبرها پیدا شده‌اند که جای توجه دارند.

باستان‌شناسان در چین به تازگی قبرستانی 5000 ساله از افرادی بیش از حد قدبلند را پیدا کرده‌اند که در استان شاندونگ این کشور زندگی می‌کردند. ارتفاع بقایای اسکلتی آن‌ها به بیش از 180 سانتی‌متر می‌رسد. به گزارش خبرگزاری Xinhua، پس از کاوش‌های صورت‌گرفته در روستای جیائوجیا در شهر جینان ناحیه ژانگچیو مجموعاً 104 خانه، 205 قبر و 20 چاله قربانی کشف شده‌اند. طی حفاری، ظروف سفالی و اشیاء مختلف دیگر هم به دست آمده‌اند.

5743304

این منطقه متعلق به دوره آخر نوسنگی در چین است و به زمانی بر می‌گردد که مردم لانگشان یا جامعه سفالگری سیاه که از ۳۰۰۰ تا ۱۹۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه محبوب بود، در دره رود زرد زندگی می‌کردند. حفاری قبرستان ۵ هزار ساله غول ها را که سال گذشته کلید خورد، دانشگاه شانگدونگ مدیریت کرده است. بنا به تجزیه و تحلیل بقایای اسکلتی، مردم ساکن در این منطقه به طرزی غیر عادی قدبلند بودند. قدبلندترین فرد پیدا شده مردی با قد ۱۹۰ سانتی‌متر است.

5743305

با توجه به مطالعات گذشته، مردها و زن‌ها در دوران نوسنگی معمولاً به ترتیب حدود 165 سانتی‌متر و 155 سانتی‌متر قد داشتند. محققان معتقدند که تفاوت فاحش قد جسدهای کشف شده با ژنتیک و محیط پیرامون آن‌ها ارتباط دارد. باستان‌شناس ارشد «فانگ هویی» (Fang Hui) در گفتگو با خبرگزاری Xinhua اظهار داشت که مردم بخش آخر دوران نوسنگی به کشاورزی می‌پرداختند و به همین خاطر، روستایی‌های منطقه به انواع غذا با ارزش غذایی بالا دسترسی داشتند. احتمالاً به لطف تغذیه مناسب به رشد فیزیکی کلی آن‌ها اضافه شده بود.

پاول گراسگوبر (Pavel Grasgruber)نویسنده اصلی مطالعه مربوطه طی مصاحبه با رسانه Seeker چنین توضیح داده است: « گمان می‌کنم که این تخصص مهم همراه با میزان بیش از حد نیاز پروتئین باکیفیت و تراکم جمعیت پایین، شرایطی محیطی را به وجود آوردند که منتهی به گزینش مردهای فوق‌العاده قدبلند شد.»

قدبلندترین مردهای لانگشان در قبرستان ۵ هزار ساله غول ها پیدا شده‌اند. باستان‌شناسان شانگدونگ می‌گویند که این افراد به دلیل مرتبه اجتماعی بالاتر، به غذاهای بهتر هم دسترسی داشتند.

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی