کد خبر: ۶۷۹۷
۱۴۰۱/۰۹/۱۹ ۱۵:۰۰:۰۰

بلایی که استرس سرتان می آورد

استرس ممکن است هم موجب افزایش و هم موجب کاهش اشتها شود طبق تحقیقات اخیر به دلیل کاهش اشتها زمان استرس میپردازیم

 در یک تحقیق تازه، یک مدار عصبی در مغز موش ها کشف شد که با فعال شدن آن، سطح استرس آنها افزایش و میل آنها به غذا خوردن کاهش یافت.

این تحقیق می تواند به یافتن روش های درمانی تازه برای یک اختلال جدی در میل به غذا خوردن که به «بی اشتهایی عصبی» معروف است کمک کند.آمار مرگ و میر بر اثر این اختلال بیش از هر اختلال روانی دیگری است.

استرس

افراد مبتلا به اختلال بی اشتهایی از خوردن غذا خودداری می کنند؛ به شدت غذا را محدود می کنند یا مقدار بسیار کمی از بعضی غذاها را می خورند. آنها حتی وقتی شدیدا لاغر شده اند خود را دچار اضافه وزن می دانند.

ما بخشی از مغز موش را شناسایی کردیم که تاثیر احساسات را بر روی اشتها کنترل می کند.

از آنجا که موش و انسان سیستم عصبی مشابهی دارند، یافته های آنها می تواند چگونگی کارکرد بخشی از مغز انسان را که گرسنگی را تنظیم می کند، روشن کند

این محققان معتقدند نخستین کسانی هستند که نقش این مدار عصبی را در تنظیم استرس و گرسنگی اثبات می کنند.

با آنکه تحقیقات قبلی نشان داده بود که استرس می تواند اشتهای فرد به غذا خوردن را هم کاهش و هم افزایش دهد، کارکرد مکانیزم های عصبی که در واکنش به استرس، میزان اشتها را تنظیم می کنند هنوز ناشناخته است.

محققان مدار عصبی که دو بخش از مغز موش ها را به هم متصل می کند مطالعه کردند. این دو بخش عبارتند از هیپوتالاموس کنار بطنی، که منطقه ای مربوط به اشتها  است و پرده بطنی جانبی در مغز. مدار عصبی به عنوان یک کلید روشن و خاموش عمل می کند.

استرس

وقتی محققان مدار عصبی را فعال کردند، میزان اضطراب، افزایش و اشتها کاهش یافت. برعکس وقتی آنها مدار عصبی را از کار انداختند، سطح اضطراب کاهش و اشتها افزایش یافت.

دانشمندان از یک روش تحقیقی موسوم به «اپتوژنتیک» استفاده کردند تا نورون های مورد آزمایش را روشن و خاموش کنند.

هنوز آزمایش های پیش بالینی بیشتری لازم است تا این یافته ها را تایید کند.

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی