کد خبر: ۶۳۹۴
۱۴۰۱/۰۹/۱۴ ۱۹:۰۰:۰۰

عوارض جدی زیاده روی در مصرف زیره سبز

زیره سبز جزء اصلی پودرهای کاری و چیلی است و به عنوان طعم دهنده در محصولات غذایی - تجاری متنوعی به کار می رود

یکی از محبوب ترین ادویه ها نزد مردمان آسیا زیره سبز است که علاوه بر عطر و طعم خوبش دنیای از فواید دارویی درمانی را در دل خود گنجانده است که تقریبا همه ما به آنها نیاز داریم ، فوایدی مثل رفع انواع مشکلات گوارشی از قبیل کولیک، قلنج، نفخ و سو هاضمه و ... . دانه زیره گیاهی آشپزی است که بومی آسیا است. با تمام این اوصاف مانند هر گیاه و داروی دیگر زیره نیز می تواند در صورت مصرف بیش از حد عوارضی را به دنبال داشته باشد که در ادامه تعدادی از این عوارض جانبی احتمالی را خواهیم آورد.

عوارض زیاده روی در مصرف زیره سبز

آروغ زدن

چنانچه می دانید اثر ضد نفخ زیره میتواند موجب بروز آروغ شود و زیاده روی در مصرف آن بطبع منجربه افزایش این حالت و ایجاد ناراحتی شود. دلیل آروغ زدن در اکثر موارد به موجب ورود هوا به همراه غذا یا نوشیدنی به معده است برای همین گاز روده و معده از طریق دهان خارج می گردد که اگر بیش از حد نرمال اتفاق بیفتد ممکن است سبب خجالت زدگی شود!

آسیب کبدی

روغن موجود در دانه زیره بسیار فرار و به شدت ناپایدار است و مصرف بیش از اندازه زیره در دوره زمانی طولانی مدت می تواند سبب آسیب به کبد و کلیه ها شود. توصیه می شود که حد تعادل در مصرف را ​​حفظ کنید.

سقط جنین

دانه زیره ممکن است تأثیر نامطلوب بر روی زنان باردار داشته باشد ؛ یکی از عوارض زیاده روی در مصرف زیره سبز چنانچه در مطلب خواص آن هم گفتیم ایجاد مشکل در دوران بارداری است که در شدیدترین حالت ممکن منجربه القا زایمان زودرس یا سقط جنین شود بنابراین خانم های باردار مثل هر ماده ی غذایی دیگر باید مصرف زیره را نیز تنها با دستور و اجازه ی پزشک متخصص خود در برنامه ی غذایی خود بگنجانند.

اثرات تشدید خواب و اعتیاد آور

دانه زیره نیز به دارا بودن خاصیت مواد مخدر معروف است بنابراین، در مصرف آن احتیاط را رعایت کنید. به دلیل همین خاصیت نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چراکه منجر به مه یا همان مشکلات ذهنی، خواب آلودگی و حالت تهوع میشود..

قاعدگی سنگین زنان و پریودهای سخت

مصرف مقادیر زیاد از دانه زیره منجر به خونریزی شدید در دوران قاعدگی می گردد برای همین جدا توصیه می شود در این دوران با احتیاط مصرف شود.

زیره سبز

برای دیابت ها خوب نیست

بیماران دیابتی برای اینکه سطح قند خون طبیعی داشته باشند، بایستی قند خون خود را کنترل کرده و با رعایت نکاتی که بارها گفته ایم مانع از نوسانات قند خون خود شوند. دانه زیره ممکن است به سرعت قند خون شما را کاهش دهد. بنابراین، افرادی که به دیابت مبتلا هستند باید از مصرف آنها خودداری کنند.

اگر در آینده نزدیک قصد جراحی دارید، حفظ سطح قند خون ضروری است. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که حداقل 2 هفته قبل از عمل مصرف دانه را متوقف کنید تا قند خون شما در حین و بعد از عمل کنترل شود.

زنان شیرده را دچار مشکل می سازد

زنان شیرده باید از مصرف زیاد زیره جلوگیری کنند زیرا این امر ممکن است به تولید کم شیر منجر شود. اگرچه، این عارضه جانبی برای همه رایج نیست، اما مقدار زیاد زیره در رژیم غذایی شما می تواند صدمات بیشتری را نسبت به سلامتی شما ایجاد کند. با توجه به فواید این دانه ها همچنین نباید از خوردن آنها به طور کامل خودداری کنید. فقط مصرف را تا حد متوسط ​​نگه دارید.

سوزش سر دل

دانه های زیره به دلیل خاصیت تسکین مشکلات گوارشی شناخته شده است ، اما زیاده روی در مصرف آن می تواند عامل یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی ، سوزش سر دل نیز باشد که در این بین سوزش سر دل از شایع ترین مشکلاتی است که ممکن است با مصرف بیش از اندازه زیره بروز کند.

گفتیم که زیره دارای خواص درمانی بی نظیری است اما مثل تمامی مواد طبیعی موجود در طبیعت مصرف مداوم و بی رویه آن عوارض جانبی به دنبال خواهند داشت پس طبق قانون همیشگی مصرف باید اعتدال را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی