کد خبر: ۶۲۸۹
۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ۱۳:۱۵:۰۰

چرا بانک مرکزی گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن در ماه آبان» را منتشر نمی کند؟

دنیای اقتصاد نوشت:بانک مرکزی با وجود گذشت ۱۲ روز از ماه آذر، هنوز گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن در ماه آبان» را منتشر نکرده است.

گزارش‌های ماهانه تحولات بازار مسکن که معمولا حداکثر تا ششم هر ماه منتشر می‌شود، «اطلاعات تقریبا کاربردی به طیف فعالان بازار ملک» ارائه می‌کند؛ داده‌هایی از نحوه تغییر قیمت مسکن -افزایشی یا کاهشی- و همچنین نبض معاملات خرید آپارتمان از جمله دو پیام مهم ماهانه گزارش‌های بانک مرکزی به سازنده‌ها، فروشندگان ملک، تقاضای مصرفی و سایر فعالان این بازار است که متناسب با تغییر شرایط در هر ماه، «انتظارات» در این گران‌ترین بازار مصرفی خانوارها، تنظیم می‌شود.

در این ماه‌ها که خانه‌اولی‌ها و سایر متقاضیان مصرفی، منتظر «جرقه‌های کاهشی قیمت» هستند و در عین حال، «هر نوع افزایش احتمالی قیمت» باید بلافاصله به سیاستگذار مخابره شود تا بلکه سیاست‌های اصلاحی موثر، برای مهار تورم مسکن به‌کار گرفته شود،

«تاخیرهای بی‌دلیل» در انتشار آمارهای مهم‌ترین بخش اقتصادی، نه تنها کمکی به حل مساله «تورم مسکن» نمی‌کند بلکه برعکس، فضا را برای «انتشار گزارش‌های جهت‌دار یا مخدوش» برای گروهی که منافع‌شان در رشد بیشتر قیمت است، فراهم می‌آورد. با چنین واقعیتی، لازم است بانک مرکزی به روال قبل، «انتشار منظم گزارش تحولات ماهانه بازار معاملات مسکن تهران» را از سر بگیرد.

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی