کد خبر: ۶۲۲
۱۴۰۱/۰۶/۱۲ ۱۳:۲۸:۳۴

درمان گودی کمر چه‌قدر طول می‌کشد؟

درمان گودی کمر همیشه یکی از پر چالش‌ترین موارد حوزه پزشکی بوده‌است که بیماران و پزشکان زیادی را درگیر کرده‌است. اگر چه گودی کمر موضوعی نیست که فقط از نظر ظاهری برای افراد دردسرساز باشد، اما همین ایجاد تغییر در نحوه خوابیدن یا ایستادن افراد می‌تواند به دغدغه مهمی برای آن‌ها تبدیل شود.

یکی از بزرگترین رنج‌های افراد مبتلا به گودی کمر، عدم توانایی آن‌ها در خوابیدن به پشت است. این موضوع می‌تواند در دراز مدت ذهن بیمار را به خود معطوف ساخته و برای او مشکلاتی را به وجود آورد. درمان گودی کمر، راه‌های مختلفی دارد

تست گودی کمر

ابتدا لازم است بدانیم که کمر انسان‌ها به طور طبیعی دارای مقدار محسوسی گودی است. داشتن این قوس به شکل طبیعی آن امری عادی است. اما زمانی که این قوس از مقدار طبیعی خود بیشتر باشد، در واقع انحنای مضاعفی در ستون فقرات شکل گرفته است که آن را با نام گودی کمر می‌شناسند.

گودی-کمر-845x321

مواردی که تشخیص گودی کمر را دشوار می‌سازند

- سن بالا که سبب می‌شود فرد نسبت به گذشته خمیده‌تر ایستاده و ستون فقراتی منحنی شکل داشته باشد.

- چاقی یا اضافه وزن که بر روی نحوه ایستادن فرد تاثیرگذار است.

- انجام ورزش‌های خاص که به مرور بر نحوه ایستادن و راه‌رفتن فرد تاثیر می‌گذارد.

اسکن استخوان، سی‌تی اسکن و MRI از دیگر راه‌های تست گودی کمر هستند که توسط آن‌ها وجود یا عدم وجود این بیماری در فرد تشخیص داده می‌شود.

عوارض گودی کمر

از عوارض گودی کمر می‌توان به تاثیر این بیماری بر ماهیچه‌های شکمی و مورب شکمی اشاره کرد. به علاوه گودی کمر سبب می‌شود ماهیچه‌های باسن با کشیدگی و عدم ایستایی مواجه شوند.

کمر درد مستمر از دیگر مشکلاتی متداولی است که این افراد به آن دچار می‌شوند. به دلیل انحنای به وجود آمده در ستون فقرات و کشش حاصل در عضلات، فرد مبتلا به طور مستمر از کمر درد رنج می‌برد و قاد به انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه عادی نیست.

11022020868244576811541441523322799414

مدت زمان درمان گودی کمر

درمان گودی کمر راه‌های مختلفی دارد. اما اینکه هریک از این راهکارها چه مدت طول می‌کشد بسته به نوع آن‌ها متفاوت است.

چندین حرکت اصلاحی وجود دارد که به درمان گودی کمر کمک می‌کند. این حرکات اصلاحی باید تحت نظارت پزشک، مربی ورزشی یا فیزیوتراپیست انتخاب شده و صورت گیرد.

مدت زمان درمان گودی کمر بسته به میزان گودی کمر و انحنای ایجاده شده و همچنین بسته به روش درمانی منتخب پزشک متخصص می‌تواند بین ۶ ماه تا ۱ سال متغیر باشد.

درمان گودی کمر با ورزش

- می‌توانید روی شکم دراز بکشید، تلاش کنید مچ پای راست به باسن نزدیک شود، سپس پا را در حالت کشیده قرار داده و این بار سعی در نزدیک کردن مچ پای چپ به باسن نمایید.

- حرکت اصلاحی معروف به گاو و گربه یا Cow & Cat که ورزش یوگا آن را برای ما به ارمغان آورده است، که در آن به حالت چهار دست و پا قرار گرفته و یکبار به کمر قوس مقعر داده و سر و گردن را بالا نگه می‌داریم و بار دیگر به کمر قوس محدب داده و سر و گردن را پایین می‌آوریم. این تمرین را در تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های ورزشی مشاهده کرده و روزانه با مشورت پزشک سه ست ۱۲ یا ۸ تایی از آن را انجام دهید.

- درازنشست،علاوه بر تاثیرگذار بودن بر روی عضلات شکم و پهلو، به درمان گودی کمر نیز کمک می‌کند.

application-fitness-se-remettre-en-forme

حرکات پیلاتس برای گودی کمر

پیلاتس یکی از ورزش‌هایی است که حرکات اصلاحی و تمارین زیادی برای درمان گودی کمر را شامل می‌شود.

گودی کمر و اضافه وزن

گودی کمر می‌تواند در افراد چاق یا لاغر بروز کند، اما همانطور که پیش‌تر گفته شد، اضافه وزن تشخیص گودی کمر را با مشکل روبه‌رو می‌کند و حتی با فشار مضاعفی که روی آن ایجاد می‌کند، سبب ایجاد درد ویا تغییر شکل بیشتر می‌شود.

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی