کد خبر: ۳۶۲۷
۱۴۰۱/۰۸/۰۹ ۱۰:۱۰:۳۵

داسیلوا پیروز شد/ رئیس جمهور منتخب:برزیل به جامعه بین‌الملل بازگشت

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین و نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری برزیل با غلبه بر ژائیر بولسونارو، رقیب راستگرای خود بار دیگر به قدرت بازگشت.

بر اساس نتیجه دور دوم این انتخابات که شامگاه یکشنبه ۳۰ اکتبر در پی شمارش ۹۹/۹۹ درصد آرا اعلام شد لولا داسیلوا با اختلافی اندکی به یک پیروزی مویرگی اما بسیار بزرگ دست یافت تا ۱۲ سال پس از ترک قدرت بار دیگر سکان هدایت دستگاه اجرایی کشورش را در دست گیرد.

وی پس از ماه‌ها پیشتازی در پی موکول شدن سرنوشت نهایی این رقابت به دور دوم، روز یکشنبه هنگام انداختن رای خود در صندوق گفته بود: «این مهم‌ترین روز زندگی من است.»

کار شمارش آرا ۱۵۶ میلیون رای دهنده از ساعت ۱۷ به وقت محلی/ ۲۰ به وقت گرینویچ بلافاصله پس از بسته شدن شعبه‌های رای‌گیری در سراسر برزیل آغاز شد و نتیجه نهایی این انتخابات در نیمه شب یکشنبه به وقت اروپای مرکزی به صورت رسمی اعلام شد.

بر اساس نتیجه نهایی اعلام شده، لولا داسیلوا موفق به کسب ۵۰.۹ درصد آرا شد و ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری فعلی و چهره سرشناس جریان راست افراطی در برزیل ۴۹.۱ درصد آرا را از آن خود کرد.

این فشرده‌ترین انتخابات و نزدیک‌ترین فاصله بین دو نامزد نهایی ریاست‌جمهوری از زمان بازگشت برزیل به دموکراسی پس از حاکمیت یک سیستم دیکتاتوری نظامی طی سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ در این کشور محسوب می‌شود.

لولا داسیلوا در واقع پیروز نهایی «قطبی‌ترین» انتخابات تاریخ مدرن این کشور بزرگ آمریکای جنوبی شد که به رغم رقابت بسیار نزدیک و فشرده میان دو کارزار انتخاباتی، بدون هرگونه خشونت به انجام رسید.

این در حالیست که برخی تحلیل‌گران در برزیل پیش‌بینی کرده‌اند که بولسونارو در صورت شکست ممکن است نتیجه انتخابات را زیر سوال ببرد.

رویترز دقایقی پیش‌ از اعلام رسمی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برزیل با استناد به داده‌های موسسه نظرسنجی «دیتافولها» از روند وشمارش آرا پیش‌بینی کرده بود که لولا داسیلوا پیروز نهایی این رقابت خواهد بود و بار دیگر بر مسند ریاست جمهوری خواهد نشست.

نامزد چپگرای انتخابات برزیل به همراه ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری فعلی برزیل که به طیف راست افراطی تعلق دارد هیچیک در دور نخست موفق به کسب ۵۰ درصد آرا نشده بودند.

لولا داسیلوا که از وی به عنوان بخت اصلی پیروزی در این انتخابات یاد می‌شد در دور نخست ۴۸.۴ درصد آرا را کسب کرده بود در حالی ژائیر بولسونارو با حدود پنج درصد کمتر از وی، حدود ۴۳.۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده بود.

برزیل به جامعه بین الملل بازگشت

در سخنانی پس از پیروزی‌اش گفت: برزیل به محافل بین المللی بازگشته است، دیگر نمی خواهد مطرود باشد و نیازمند اتحاد است.

وی افزود: به جهانیان می گوییم که برزیل بازگشته و آماده است در مقابله با بحران آب و هوا، جایگاه خود را دوباره به دست آورد.

داسیلوا گفت : تلاش کردند، مرا زنده به گور کنند، اما اکنون من زمام امور کشور را به دست گرفتم، شرایط بسیار سختی بود، اما اطمینان کامل دارم به کمک مردم برزیل راه برون رفتی پیدا خواهیم کرد و آرامش را بار دیگر به دست خواهیم آورد.

وی گفت که او با تنها یک نامزد در انتخابات روبه رو نبوده است، بلکه با ابزار دولت که در خدمت یک نامزد قرار داده شده بود، روبه رو بوده است.

رییس جمهوری منتخب برزیل افزود: به پایان یکی از مهم‌ترین انتخابات کشورمان رسیدیم، انتخابات دو طرح مخالف برای برزیل را رو در روی هم قرار داد.

داسیلوا گفت: امروز تنها یک برنده دارد و آن مردم برزیل است.

رییس جمهوری منتخب برزیل افزود: این پیروزی، تنها پیروزی من و حزب کارگر و احزابی نیست که مرا حمایت کردند، بلکه پیروزی جنبش دمکراتیک بزرگی است که فراتر از احزاب سیاسی، منافع شخصی و ایدئولوژی ها شکل گرفته است، تا دموکراسی پیروز شود.

دا سیلوا گفت که در روز ۳۰ اکتبر یک روز تاریخی است که اکثریت ملت برزیل خواستار دمکراسی بیشتر بوده‌اند.

وی ادامه داد: ملت برزیل امروز به دنبال آن است که در تصمیمات دولت با نشاط بیشتر حضور داشته باشد.

داسیلوا گفت: مردم برزیل می خواهند به خوبی زندگی کنند، به خوبی تغذیه کنند، یک شغل خوب و درآمد خوبی فراتر از تورم داشته باشند، آنها همچنان به دنبال آن هستند، از آموزش و بخش بهداشت عمومی جدیدی برخوردار باشند، آزادی دینی و مذهبی داشته باشند و به جای اسلحه، دوست دارند کتاب داشته باشند و در کل، ملت برزیل به دنبال آن است، امید را [به زندگی خود] باز گرداند.

وی افزود: چرخ اقتصاد بار دیگر به چرخش درخواهد آمد.

داسیلوا که از اویل ژانویه ۲۰۲۳ به صورت رسمی ریاست جمهوری را تحویل خواهد گرفت، گفت ، رییس جمهوری تمام ۲۱۵ میلیون برزیلی خواهد بود، چه کسانی که به او رای دادند چه کسانی که به او رای نداده اند.

رییس جمهوری منتخب برزیل خاطرنشان کرد: ما یک دولت و یک ملت هستیم.

وی ادامه داد: برزیل نیازمند صلح و وحدت و اتحاد است و این مردم از این پس دنبال نزاع و درگیری نیستند، و زمان آن فرا رسیده است که سلاح‌ها کنار گذاشته شوند.

داسیلوا در پایان افزود: می توانیم همگی این کشور را اصلاح کنیم، در یک دوران جدید زندگی خواهیم کرد؛ دوران صلح و محبت، اکنون، زمانی است که مردم برزیل حق دارند دوباره رویاپردازی کنند./ یورونیوز

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی