کد خبر: ۳۳۰۲
۱۴۰۱/۰۸/۰۵ ۱۰:۲۱:۱۳

دست رد زلنسکی به درخواست پوتین برای مذاکره مستقیم

​اومارو مختار سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو، مدعی شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از او خواسته است تا "پیامی" را به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درباره اهمیت "گفتگوی مستقیم" بین مسکو و کی‌یف برساند.

امبالو در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با زلنسکی در کی‌یف، یک روز پس از دیدار با پوتین گفت: «برادر عزیزم، دیروز با رئیس‌جمهور [ولادیمیر] پوتین در روسیه بودم که از من خواست پیامی به شما بدهم، با شما صحبت کنم در نظر داشته باشید که گفتگوی مستقیم برای اقدامات مشترک آینده بسیار مهم است.

ویدئویی از کنفرانس خبری در کانال تلگرامی زلنسکی منتشر شد که سخنان امبالو به زبان اوکراینی ترجمه شده است.

به گزارش راشاتودی؛ رئیس جمهور گینه بیسائو همچنین فاش کرد که با کمک به احیای روابط بین روسیه و اوکراین، خود را "حامل انگیزه‌های خاصی" می‌داند.

امبالو قبل از دیدار با زلنسکی گفت که به نظر او پوتین "برای مذاکره با رئیس جمهور زلنسکیمشکلی ندارد" و او مشتاقانه منتظر انتقال "این حسن نیت" به رهبر اوکراین بوده است.

زلنسکی در پاسخ به سخنان امبالو در کنفرانس مطبوعاتی گفت که برای ایجاد پل بین کشورها، "نباید زیرساخت ها را منفجر کرد."

اشاره زلنسکی ظاهراً به حملاتی بود که روسیه در 10 اکتبر به نیروگاه‌های اوکراین داشته و مسکو آن را انتقام «حمله تروریستی» کی‌یف به پل کریمه توصیف کرد.

رهبر اوکراین همچنین گفت که هر گفت وگویی مستلزم احترام یک کشور به کشور دیگر است که از احترام به "تمامیت ارضی، حاکمیت و مرزهای آن" شروع می‌شود.

پوتین در اوایل ماه جاری، خودداری اوکراین از گفتگو را دلیل عدم مذاکره بین دو کشور عنوان کرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که در جریان مذاکرات با میانجیگری ترکیه در اواخر ماه مارس، روسیه و اوکراین به یک توافق اولیه دست یافتند، اما به محض عقب نشینی نیروهای روسی از کی یف، "رهبری در کی‌یف تمام تمایل خود را برای مذاکره از دست داد."

اظهارات پوتین بلافاصله پس از آن بیان شد که زلنسکی فرمانی را امضا کرد که هر گونه مذاکره با او را ممنوع کرد و گفت اوکراین تنها زمانی با روسیه گفتگو خواهد کرد که رئیس جمهور دیگری داشته باشد. رهبر اوکراین بارها اعلام کرده است که تنها هدف او از این درگیری شکست روسیه در میدان نبرد و بازپس گرفتن کنترل تمام مناطقی است که کی‌یف معتقد است تحت حاکمیت این کشور است.

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی