کد خبر: ۳۲۵۶
۱۴۰۱/۰۸/۰۵ ۰۷:۳۰:۰۰

چنین بویی از دهان، علامت دیابت است

بوی بد دهان، هم برای خود فرد و هم برای اطرافیانش آزاردهنده است. اگر چه که بوی بد دهان دلایل مختلفی دارد و باید آن را پیگیری کنید اما طبق اطلاعات موجود از سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها یک نوع بوی خاص در دهان وجود دارد که به معنای مشکلات دیابت است و فرد باید سریعا آن را پیگیری کند.

 

طبق اطلاعات موجود، بویی شبیه به بوی میوه یا بوی شیرین در دهان می تواند نشان دهنده مشکلات جدی دیابت باشد که این وضعیت در بین افراد مبتلا به دیابت نوع یک رواج بیشتری دارد. البته که بیماران دیابت نوع دو هم می توانند به این وضعیت دچار شوند اما در هر صورت فرق ندارد که چه نوع دیابتی داشته باشید. زمانی که این علامت را دارید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و بدون خجالت موضوع را مطرح کنید

بسیاری از افراد از ارتباط بین بوی بد دهان و سطح قند خون خود آگاه نیستند اما این بوی ناشناخته زمانی اتفاق می افتد که سطح کتون در بدن به خاطر دیابت افزایش پیدا می کند و هنگامی که بدن نتواند برای سلول ها و تبدیل قند خون به انرژی به اندازه کافی انسولین داشته باشد، کبد برای انرژی بدن چربی می سوزاند و اسید هایی به نام کتون را به عنوان بخشی از فرآیند تولید می کند که افزایش سطح کتون ها وضعیت خطرناکی را در بدن به وجود می آورد و باعث تغییر بوی دهان شده و در کنارش علامت های دیگر را هم به وجود می آورد.

بوی بد دهان تنها علامت وضعیت خطرناک دیابت نیست

در کنار اقداماتی که در بالا نام بردیم، علائم دیگری هم هستند که نشان دهنده مشکلات دیابت می باشند که شامل تکرر ادرار و تشنگی هستند. اگر درمان نشوند، ممکن است علائم جدی تر مانند حالت تهوع و استفراغ، تنفس عمیق یا خیلی سریع، سر درد، قرمز شدن صورت، خستگی، سفتی عضلات یا دل درد را به وجود بیاورند

20221026_191659

دو عامل مشخص و افزایش خطر ابتلا

بعضی از عوامل هستند که خطر را در صورت ابتلا به دیابت افزایش می دهند که یکی از آنها بیماری و دیگری استفاده نکردن از آمپول انسولین است. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها توضیح می دهد که بیمار بودن و همزمان ابتلا به دیابت روی اشتها اثر می گذارد.

مقدار قند غذایی که می خورید را تغییر می دهد و باعث می شود که شما نتوانید سطح قند خون خود را مدیریت کنید؛ همچنین فراموش کردن استفاده از آمپول انسولین به هر دلیلی، می تواند باعث شود که سطح انسولین از حد تعادل خارج شود.

چگونه مشکل جدی را تشخیص دهیم؟

برای این که از وضعیت اورژانسی جلوگیری کنید، پیشنهاد می کنیم که برای مشخص شدن وضعیت سطح کتون ها آزمایش خون بدهید. مخصوصاً اگر بیمار هستید، این کار را انجام دهید یا اگر قند خون بالایی دارید، به پزشک مراجعه کنید.

هر 4 الی 6 ماه این آزمایش را انجام دهید؛ مخصوصاً اگر علائم بالا را داشتید. اگر متوجه شدید که سطح کتون ها در بدن تان متوسط یا زیاد هستند، حتماً سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر هر کدام از علائم مثل بوی میوه در دهان، تنگی نفس، استفراغ، قند خون بالای 300 را داشتید به پزشک مراجعه کنید

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی