کد خبر: ۳۲۵۴۹
۱۴۰۳/۰۲/۰۵ ۱۵:۰۳:۰۳

آزمایش موشک مافوق صوت جدید آمریکا با سرعتی ۵ برابر سرعت صوت موفقیت آمیز شد

ارتش ایالات متحده می گوید که با موفقیت یک سلاح هایپرسونیک هوا-تنفسی یا همان اسکرمجت را که ۵ برابر سریع تر از صوت حرکت می کند با موفقیت آزمایش کرده است

به گزارش محیانیوز،این تست که هفته گذشته انجام شده، اولیت تست موفق سلاح مفهومی هوا-تنفسی مافوق صوت ( Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) از سال ۲۰۱۳ بوده است. این موشک که توسط کمپانی Raytheon ساخته شده از یک هواپیما رها شده و چند ثانیه بعد موتور اسکرمجت ساخت Northrop Grumman که روی آن نصب بوده روشن شده است. این موتور با کمپرس کردن هوای ورودی از طریق سوخت هیدروکربن باعث ایجاد ترکیبی سریع از جریان هوا شده که و بدین ترتیب سرعت موشک به بیش از ۱,۷۰۰ متر بر ثانیه می رسد که معادل ۵ برابر سرعت صوت است.

ارتش ایالات متحده می گوید که با موفقیت یک سلاح هایپرسونیک اسکرمجت را که 5 برابر سریع تر از صوت حرکت می کند با موفقیت آزمایش کرده است.

ایالات متحده، روسیه و چین برنامه های گسترده ای در زمینه تولید موشک های هایپرسونیک یا همان مافوق صوت دارند و روسیه و چین در این زمینه از ایالات متحده جلو افتاده اند. در ماه می گذشته، روسیه از آزمایش سه موشک «شکست ناپذیر» مافوق صوت Satan 2 خبر داد که به ادعای کارشناسان می تواند منطقه ای به مساحت انگلستان و ولز را نابود کند. دو ماه بعد، این کشور با موفقیت موشک مافوق صوت Zircon را آزمایش کرد که به ادعای ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، می تواند به هر نقطه ای حمله کرده و از سیستم های دفاعی ایالات متحده عبور کند. چین نیز در حال روزآمدسازی قابل توجه تسلیحات هسته ای خود است که شامل موشک های مافوق صوت هسته ای و موشک های بالستیک قاره پیمای پیشرفته تر است. در ماه اکتبر گذشته، چین در آماده سازی احتمالی برای حمله به تایوان، پیشرفته ترین موشک مافوق صوت خود با نام DF-17 که یک سلاح بسیار سری است را شلیک کرد.

ارتش ایالات متحده می گوید که با موفقیت یک سلاح هایپرسونیک اسکرمجت را که 5 برابر سریع تر از صوت حرکت می کند با موفقیت آزمایش کرده است.

ارتش ایالات متحده می گوید که با موفقیت یک سلاح هایپرسونیک اسکرمجت را که 5 برابر سریع تر از صوت حرکت می کند با موفقیت آزمایش کرده است.

DF-17 یک موشک بالستیک میان برد است که سیستم گلایدری خود را به سمت هدف روانه می کند و در اول اکتبر ۲۰۱۹ در جریان رژه نظامی روز ملی چین رونمایی شد. برد نهایی این موشک ۲,۵۰۰ کیلومتر بوده و توانایی رسیدن به سرعت ۱۲,۳۶۰ کیلومتر بر ساعت که ۱۰ برابر سرعت صوت است را داراست، سلاحی که کلاهک هسته ای نیز دارد. از این موشک به عنوان «مجازات مرگ» برای ناوهای هواپیمابری که در برد آن قرار دارند یاد می شود. اوایل سال جاری میلادی، آزمایش یک موشک هایپرسونیک از نیروی هوایی ایالات متحده پس از اینکه پرتاب اولیه آن موفقیت آمیز نبود، نیمه کاره رها شد. سلاح های هایپرسونیک در اتمسفر فوقانی زمین با سرعت بیش از ۵ برابر سرعت صوت پرواز می کنند که معادل ۶,۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی