کد خبر: ۳۲۳۸۰
۱۴۰۳/۰۲/۰۸ ۱۳:۲۳:۰۱

احیای منابع آبی موجب صرفه‌جویی ۴۵ میلیون مترمکعبی شد

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس، گفت: اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل‌بخشی منابع آبی فارس موجب صرفه‌جویی ۴۵ میلیون‌متر مکعبی حاصل از انسداد بیش از ۲ هزار حلقه چاه غیرمجاز شد.

به نقل از شرکت آب منطقه‌ای فارس، حمیدرضا حیدری، اظهار داشت: اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل‌بخشی منابع آبی فارس موجب صرفه‌جویی 45 میلیون‌متر مکعبی حاصل از انسداد بیش از 2 هزار حلقه چاه غیرمجاز شد و جلوگیری از 13 میلیون‌متر مکعب اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز را فراهم کرد.

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس اعلام کرد: 2 هزار و 789 حلقه چاه غیرمجاز در سال 1402 در مناطق مختلف این استان پر و مسلوب المنفعه شده است.

وی ادامه داد: در این مدت با نصب 5 هزار 629 کنتور به منظور تحویل حجمی آب به بهره‌برداران و اصلاح و تعدیل 2 هزار و 808 فقره پروانه بهره‌برداری، شرایط نسبتا مناسبی برای احیا و تعادل بخشی منابع آب در استان فارس فراهم شد.

حیدری جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز در مدت یاد شده را بخشی از فعالیت‌های حوزه حفاظت و بهره‌برداری دانست و گفت: با مدیریت برداشت آب از 541 حلقه چاه مجاز در زمینه اصلاح و بهینه‌سازی مصرف آب پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است.

وی مجموع حجم آب صرفه‌جویی ناشی از انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری اضافه برداشت چاه‌های پروانه‌دار را بیش از 58 میلیون متر مکعب در سال برآورد کرد و گفت: این ارقام به تفکیک بیش از 45 میلیون مترمکعب آن از پر و مسلوب شدن چاه‌های غیرمجاز و بیش از 13 میلیون‌متر مکعب آن از جلوگیری اضافه برداشت چاه‌های پروانه‌دار حاصل شده است.

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه وجود تعداد زیادی از چاه‌های غیرمجاز در استان سالانه خسارات جبران ناپذیری بر منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی استان وارد می‌کند، گفت: پروژه انسداد چاه‌های بدون پروانه یکی از مهمترین پروژه‌های طرح احیا و تعادل بخشی است در استان فارس است، چاه‌های پر شده در 134 محدوده مطالعاتی و تحت مدیریت و پایش کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای فارس قرار دارند، انسداد آنها سبب می‌شود حجم قابل‌توجهی از منابع آب در آبخوان‌های زیرزمینی ذخیره شود.

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی