کد خبر: ۳۲۲۴۰
۱۴۰۳/۰۱/۱۴ ۱۵:۲۸:۰۲

آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری خطرناک می باشد؟

در دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن رخ می دهد؛ رحم بزرگ می شود، سینه ها حساس تر می شوند و ممکن است احساس خستگی و حالت تهوع داشته باشید. اما تغییری که شاید انتظار آن را نداشته باشید، تغییر در میل جنسی است

به گزارش محیانیوز،برخی زنان در دوران بارداری میل جنسی بسیار بالایی دارند، در حالی که برخی دیگر اصلاً میلی به رابطه ندارند. خوشبختانه همه اینها طبیعی است و تجربه هر کس منحصر به فرد است.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری ایمن است؟

رابطه جنسی بارداری

 

رابطه جنسی در تمام مراحل بارداری برای زنانی که بارداری سالمی دارند، معمولاً ایمن است، اما در برخی شرایط ممکن است رابطه جنسی خطرناک باشد. طبق نظر انجمن زنان و زایمان آمریکا، کیسه آمنیوتیک و عضلات رحم، از جنین در حین رابطه محافظت می کنند. پس نگرانی از آسیب به جنین حین فعالیت جنسی وجود ندارد.

رابطه جنسی در بارداری

 

باورهای نادرست در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند بر فعالیت جنسی در این دوره تاثیر بگذارد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد افراد در سه ماهه سوم بارداری، ماهانه ۱ تا ۳ بار رابطه داشته اند در حالی که قبل از بارداری، میانگین رابطه جنسی آنها هفته ای ۱ تا ۲ بار بوده است.

رابطه جنسی در بارداری

 

یکی از دلایل اصلی کاهش فعالیت جنسی، نگرانی در مورد سلامت جنین بود. ۶۴% افراد اعلام کردند اطلاعات خود را در این زمینه از اینترنت کسب کرده اند در حالی که تنها ۳۰% از افراد با متخصصان مشورت کرده بودند. پژوهشگران معتقدند متخصصان باید در ویزیت های دوران بارداری، در مورد رابطه جنسی با زوج ها صحبت کنند.

در چه شرایطی باید احتیاط کرد؟

رابطه جنسی در بارداری

 

انجمن زنان و زایمان آمریکا می گوید مقداری درد و خونریزی پس از رابطه جنسی در بارداری طبیعی است. اما اگر خونریزی زیاد باشد یا نگران هستید، باید با متخصص مشورت کنید. همچنین اگر مشکلاتی مانند جفت سر راهی یا خطر زایمان زودرس داشته باشید، متخصصان توصیه می کنند از داشتن رابطه جنسی در این دوران خودداری کنید.

به غیر از مواردی که متخصص به دلایل پزشکی رابطه جنسی را منع کرده باشد، تمام انواع رابطه جنسی در بارداری ایمن است. مهم ترین نکته رعایت بهداشت رابطه است.

چرا میل جنسی در دوران بارداری تغییر می کند؟

رابطه جنسی در بارداری

 

تغییرات فیزیولوژیکی بارداری می تواند بر افراد، تاثیر متفاوتی بگذارد. تهوع صبحگاهی و خستگی شدید ممکن است میل به رابطه جنسی را از بین ببرد. از طرفی افزایش جریان خون در لگن در برخی افراد منجر به افزایش میل جنسی بیشتر می شود.

چقدر بعد از زایمان می توان رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی در بارداری

 

اکثر متخصصان توصیه می کنند ۶ هفته پس از زایمان از رابطه جنسی خودداری شود تا بدن فرصت کافی برای التیام پیدا کند. بدن برای بهبود پس از زایمان نیاز به زمان دارد. شرایطی مانند بخیه و عمل سزارین ممکن است این زمان را طولانی تر کند.

اما صرفاً آمادگی جسمانی مهم نیست. زوج ها پس از بچه دار شدن اغلب احساس خستگی می کنند و باید مهارت های لازم برای نگهداری از نوزاد را یاد بگیرند. اکثر افراد ۴ تا ۶ ماه پس از زایمان دوباره رابطه جنسی را شروع می کنند.

رابطه جنسی در بارداری

 

انجمن زنان و زایمان آمریکا پیشنهاد می کند اگر نمی خواهید بلافاصله باردار شوید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید و لوبریکانت های بر پایه آب می توانند کیفیت رابطه را بهتر کنند.

فراموش نکنید ارتباط صادقانه با شریک زندگی خود درباره رابطه جنسی در دوران بارداری بسیار مهم است. بیان اینکه چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را نمی پسندید و توضیح میل یا عدم تمایلتان می تواند به آنها کمک کند تا درک بهتری از آنچه شما تجربه می کنید داشته باشند. این گفتگوها در ابتدا ممکن است ناراحت کننده باشد، اما نتایج مثبت آن به مرور آشکار می شود.

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی