کد خبر: ۳۱۵۰۴
۱۴۰۳/۰۱/۰۴ ۲۲:۰۰:۰۱

۹ مزیت باورنکردنی خانه تکانی های عید که احتمالا نمی دانین

اگرچه دشواری های خانه تکانی های عید، شیرینی فرا رسیدن سال نو را تحت تأثیر قرار می دهد

به گزارش محیانیوز،این کار مزیت هایی دارد که تمیز شدن خانه تنها یکی از آن ها است.

۱- اضطراب را از بین می برد

 

بی نظمی و آشفتگی بیشتر به معنای اضطراب بیشتر است. بنابراین تعجبی ندارد که طبق تحقیقات انجام کارهای خانه اضطراب و نگرانی را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد. با این حال، شما برای رسیدن به نتیجه ی نهایی باید زمانی را صرف انجام این کارها کنید. استفاده از محصولات پاک کننده با رایحه ی لیمو می تواند روند کاهش اضطراب را سرعت بخشد. در حقیقت پژوهش ها نشان می دهد این رایحه ی شادی بخش اضطراب را کم می کند و تأثیری مثبت از خود بر جای می گذارد.

۲- به بهبود تنفس کمک می کند

 

اگر با شروع فصل بهار دچار آلرژی یا آسم می شوید، باید بدانید که دانه های گرده تنها علت این مشکلات تنفسی نیستند. گرد و غبار و پرزهای بدن حیوانات خانگی هم از عوامل مهم بروز آسم، به ویژه در کودکان است.

۳- روحیه را بهبود می بخشد

 

نظافت کامل خانه و حفظ تمیزی آن یکی از راه های تقویت روحیه است که می تواند به عادتی پسندیده تبدیل شود. در تحقیقی معلوم شد زنانی که خانه ی خود را اضطراب آور توصیف می کردند، به ویژه کسانی که در مورد آشفتگی خانه و کارهای ناتمام شان صحبت می کردند، احتمال دچار شدن به حالت افسردگی در طول روز در آن ها به طور فزاینده ای بیشتر بود. این وضعیت به خستگی بیشتر بعد از کار منجر می شد. در مقابل، زنانی که خانه ی خود را آرامش بخش (و کمتر به هم ریخته) توصیف می کردند، در طول روز کمتر دچار حالت افسردگی می شدند.

۴- باعث تحرک فیزیکی می شود

 

در پژوهشی رابطه ی میان تحرک فیزیکی و تمیزی بررسی شد و نتیجه آن بود که هر چه افراد یک خانه تمیزتر باشند، تحرک بدنی آن ها بیشتر است. سوزاندن کالری در حین تمیز کردن خانه یکی از توضیحات مطرح شده برای این نتیجه گیری است. اما این رابطه می تواند با مهارت خود تنظیمی در پیوند باشد. این مهارت به فرد کمک می کند خود را در جهت اهدافش به پیش ببرد. اگر افراد انگیزه ی کنترل نظافت خانه ی خود را داشته باشند، احتمالا توانایی آن را دارند که در رابطه با دیگر بخش های زندگی مثل سلامتی جسمی هم به خود انگیزه دهند.

۵- به داشتن خوابی مناسب کمک می کند

 

اگر نمی توانید خواب راحتی داشته باشید، قرص های خواب آور را کنار بگذارید و اتاق خواب تان را مرتب کنید. افرادی که همیشه تختخواب خود را مرتب می کنند ۱۹ درصد بیشتر همواره خوابی راحت دارند. در تحقیقی، ۷۵ درصد شرکت کنندگان با وجود وسایل خوابی تمیز، خواب بهتری داشتند چون احساس راحتی بیشتری در آن ها می کردند.

۶- منجر به یک رژیم غذایی سالم می شود

داشتن یک خانه ی تمیز کمک می کند غذاهای سالم تری بخورید. محققان می گویند احتمال انتخاب های غذایی سالم تر در افرادی که در خانه های تمیز و مرتب زندگی می کنند بیشتر از کسانی است که در خانه های آشفته زندگی می کنند.

۷- از صدمات جسمانی جلوگیری می کند

 

وقتی به فرزندتان گوشزد می کنید اسباب بازی هایش را جمع کند این کار باعث می شود یکباره و بی خبر پایتان را روی یک قطعه اسباب بازی نگذارید. اما خانواده هایی که فرزند کوچک دارند تنها کسانی نیستند که می توانند با تمیز کردن خانه از آسیب های جسمی جلوگیری کنند. تحقیقات نشان می دهد هر ساله به طور تقریبی از هر چهار فرد ۶۵ سال و به بالا یک نفر دچار زمین خوردگی می شود. کارشناسان توصیه می کنند محل رفت و آمد در خانه را مرتب نگه دارید تا به این ترتیب از زمین خوردن افراد خانه جلوگیری شود.

۸- از بروز بیماری جلوگیری می کند

 

خانه تکانی های عید فرصتی به وجود می آورد تا آن نقاطی از خانه که معمولا در نظافت های روزانه یا هفتگی مورد غفلت قرار می گیرد هم تمیز شوند. برای مثال، وسایل کوچک آشپزخانه مملوء از خرده های نان و قطرات روغن هستند و ماشین لباسشویی حاوی قارچ ها و باکتری های به جا مانده از لباس های کثیف است. آلودگی های ناشی از مواد غذایی را بشویید و در یکی از چرخه های شست و شوی ماشین لباسشویی از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید تا آلودگی های درون آن از بین برود.

۹- به سلامت قلب کمک می کند

 

پژوهشی که به مدت ۱۵ سال روی ۸۵۱ فرد بزرگسال انجام شد نشان داد اگر افراد روزانه تنها نیم ساعت کمتر بنشینند، خطر ابتلا به بیماری های کشنده ی قلبی-عروقی تا ۲۴ درصد در آن ها کاهش می یابد. حتی فعالیت هایی مثل کارهای روزمره ی خانه که تحرک کمتری دارند برای سلامت قلب مفید هستند.

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی