کد خبر: ۱۲۶۵
۱۴۰۱/۰۶/۲۸ ۱۷:۰۳:۱۴

چگونه باید با "کودکان حساس و زودرنج" رفتار کرد؟

بعضی کودکان بسیار حساس و زودرنج بوده و نسبت به هر مسئله‌‌ای که ب نظر ما بی‌ارزش و کوچک می‌آید، فوری اظهار ناراحتی می‌کنند و عکس العمل نشان می‌دهند.

ویژگی های کودک حساس و زودرنج:

کودک حساس و زودرنج امکان دارد یکی از مهربان ترین و عاطفی ترین کودکانی باشد که شما در طول زندگی ملاقات نموده اید. ولی بالا رفتن میزان حساسیت و زودرنجی کودکان، والدین را با چالش هایی روبرو خواهد کرد. کودکان زودرنج معمولاً سریع پریشان حال می شوند. زیاد گریه می کنند و مدام نگران پیش آمدن مشکل هستند. کودکان حساس و زودرنج نسبت به هر مسأله ای بی اندازه عکس العمل نشان می دهند. کودکی که حساس و بسیار زودرنج است، معمولاً ارتباطاتش کم است و دوستان کمی دارد.

برخی از کودکان زودرنج و حساس، تنها از نظر عاطفی حساس نیستند. صدا های بلند و نور چراغ میتواند سبب برانگیخته شدن آن ها شود. آن ها از جمعیت زیاد هم امکان دارد بترسند و از هر گونه تغییری، گریزان هستند.

Main-3

دلایل حساس و زودرنج شدن کودکان:

علل مختلفی وجود دارد که سبب حساس و زودرنج شدن کودکان میشود که عبارتند از:

- روش تربیتی پدر و مادر

- تعداد فرزندان

- توجه بی اندازه خانواده یا کم توجهی و نادیده گرفتن کودک در محیط منزل

- مقایسه با دیگران

- وسواس فکری

- اعتماد به نفس پایین

- کمال گرایی

- ایجاد احساس گناه

- منفی بافی

- جلوگیری از حضور کودک در جمع

- تحقیر و سرزنش

- تبعیض و تنبیه کودک میان دیگران

behaviour1

رفتار با کودکان حساس و زودرنج:

درصورتی که کودک حساس و زودرنجی دارید باید بدانید که روش مواجهه فرزندتان با دنیا متفاوت خواهد بود و چه بسا امکان دارد این مواجهه چالش برانگیز باشد. بدین ترتیب باید بدانید که با کودک زودرنج و حساستان چگونه رفتار کنید تا کمترین آسیب را ببیند.

- برای کم کردن حساسیت روحی و روانی فرزندانتان باید وی را از محیط های پرسروصدا و پر شلوغو جاهایی که احساس می کنید وی را اذیت می کند دور کنید تا او آرام شود و به وضعیت عادی باز گردد. امکان دارد عدم تحمل مکان های خیلی پرسروصدا سبب تشدید حساسیت وی شود.

- شما میتوانید بهمراه کودکتان راه‌های خلاقانه ای برای رسیدگی به این مسئله بیابید. کودکتان باید سعی کند، احساساتش را به خاطر کاهش بداخلاقی ها، با یک رویکرد مبتکرانه، اداره کند. از او بخواهید که هر هنگامی که احساس اوقات ناخوشی از خود بروز داد، برای معذرت خواهی از شما، نقاشی بکشد. کمک کردن به کودکتان برای مبارزه با احساساتش به او اجازه می دهد تا بداند شما همیشه در کنار وی هستید.

sensitive-child-set-limits

- هر موقع حس کردید که کودکتان در حال طغیان احساسی است، میتوانید فعالیت هایی انجام دهید تا حس او را منحرف نموده و وی را آرام تر کنید. پرت کردن حواس به کودکتان کمک می کند تا توجه اش را بر روی چیز دیگری متمرکز کند.

- به جای سرکوب طغیان های کودکتان، به او اجازه دهید، گهگاه احساساتش را بیرون بریزد. این کار تا حد زیادی او را آرام می کند. به وی اجازه دهید، ناله کند، فریاد بزند یا گریه کند، چرا‌که این کار به وی کمک می کند تا حس بهتری داشته باشد. بعد او را در بغل بگیرید.

- درصورتی که پدر و مادری فرزند خویش را پر توقع بار بیاورند، به مرور زمان، این بچه در در برابر مخالفت های والدین خویش کم صبر می شود و دچار زود رنجی می شود. بدین ترتیب والدین باید نسبت به براورده‌کردن خواسته های کودک خویش، قانون مند عمل کنند و به خواسته های غیر منطقی و بیش از حد کودک جواب منفی بدهند.

کودک-زودرنج

- کودکان زودرنج به تشویق زیاد نیاز دارند. تلاش های فرزندتان را حتی درصورتی که وی موفق نباشد، ستایش کنید. کودکی که کم تشویق میشود عزت نفس پایینی خواهد داشت. ستایش فرزندتان بخاطر انجام کارهایی که انجام میدهد فارغ از نتیجه باید باشد.

1588065844_به او منطقی رفتار کردن را بیاموزید

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی