کد خبر: ۷۴۴۱
۱۴۰۲/۰۳/۱۱ ۰۷:۲۳:۱۱

کام معلمان شیرین شد

صحرایی تاکید کرد: بیش از ۷۵ هزار نفر رتبه گرفته‌اند و نزدیک ۳۰۰ هزار نفر اعتراض ثبت کردند. بنده به معلمان قول می‌دهم که آیین‌نامه رتبه‌بندی را اصلاح کرده و آن را در مسیر درست پیش ببرم.

وزیر آموزش و پرورش درباره اصلاح آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان و فرهنگیان و استخدام ۱۱ هزار نیروی جدید در وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی ارائه کرد.

رتبه‌بندی معلمان و اعتراضات به رتبه‌بندی معلمان و فرهنگیان همچنان خبرساز است. بسیاری از فرهنگیان معلمان در فرآیند اجرای رتبه‌بندی معلمان، به رتبه‌های دریافتی خود شکایت دارند. فرآیند رتبه‌بندی معلمان پایان یافته و رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان آغاز شده است. وزیر آموزش و پرورش درباره اصلاح آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان و فرهنگیان و استخدام  ۱۱ هزار نیروی جدید در وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی ارائه کرد. وزیر آموزش و پرورش به همه معلمان قول داده است که آیین‌‌نامه رتبه‌‌‌بندی معلمان اصلاح شود.

 

، وزیر آموزش و پرورش گفت: مسائل آموزش و پرورش امروز جزو موضوعات ملی است و باید با رویکرد جهادی و کار هماهنگ و همه جانبه توسط همه دستگاه‌ها آنها را حل کنیم.

رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش روز چهارشنبه «۱۰ خرداد ماه 1402» در حاشیه جلسه هیات دولت، ضمن تبریک میلاد باسعادت امام رضا، گفت: از رئیس جمهور و نمایندگان مجلس برای اعتمادشان تشکر می‌کنم. موضوع آموزش و پرورش موضوع مهمی است و اگر جامعه مؤمن و با نشاط و ایران عزیز و قوی می‌خواهیم، باید به این حوزه توجه کنیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: مسائل آموزش و پرورش امروز جزو موضوعات ملی است و باید با رویکرد جهادی و کار هماهنگ و همه جانبه توسط همه دستگاه‌ها آنها را حل کنیم. به تعبیر رهبر معظم انقلاب عبور از گردنه‌های پیشرفت و دشوار بدون کمک حوزه آموزش و پرورش ممکن نیست.

صحرایی تاکید کرد: معلمان به عنوان معماران آینده ایران اصلی‌ترین سرمایه اجتماعی کشور هستند و من خود را نماینده رئیس جمهور در جمع معلمان می‌دانم. امید است با کمک آنها، شأن معلمان را بالاتر ببریم.

رتبه بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: از امروز که در این جایگاه در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستم، علاوه بر مسائل جاری، موضوع هویت اسلامی - ایرانی را اصلی ترین وظیفه خود می‌دانم.

صحرایی عنوان کرد: بحث انقلاب و رسیدن به اهداف انقلاب مسیرش آموزش و پرورش و معلمان هستند و معلمان هستند که این کشور را به اهداف خود خواهند رساند.

قول صحرایی برای حل مشکلات صنفی فرهنگیان و رتبه‌بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر اقتصاد خوبی می‌خواهیم مسیرش آموزش و پرورش است، در یک کلام اگر ایران قوی می‌خواهیم مسیرش از آموزش و پرورش می‌گذرد.

رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مسائل آموزش و پرورش ملی هستند نه دستگاهی. ما باید این مسائل را با رویکرد جهادی و کار هماهنگ و همه‌جانبه حل کنیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: معلمان اصلی‌ترین سرمایه اجتماعی کشور هستند و خودم را نماینده رئیس جمهوری در جمع معلمان می‌دانم. ان‌شاالله با کمک آنان هم شان و هم کرامت آنان را بالاتر می‌بریم و مسائل‌شان را با کیفیت پیگیری می‌کنیم.

صحرایی یادآور شد: از کارهای مهمی که در پیش داریم موضوع تامین نیروی انسانی برای سال تحصیلی جدید است و بزودی ۱۱ هزار نیروی خدمات و سرایدار استخدام خواهیم کرد با تمرکز بر مدارسی که تمرکز بالاتری دارند. ۳ هزار و ۲۰۰ سرباز خواهیم گرفت. افرادی که اعزامشان تا یک تیرماه است می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.

قول فوری وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه‌بندی معلمان

صحرایی به همه معلمان قول داد که در صورت حمایت مجلس به ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات آیین‌‌نامه رتبه‌‌‌بندی اصلاح شود.

رتبه‌بندی معلمان که افتخار خانه ملت بود و کار شما شاهکار بود. حمایت دولت هم شاهکار بود اما در اجرا موفق نشد. آیین‌نامه‌ای که برای رتبه‌بندی معلمان نوشته می‌شود باید بر مبنای وظایف معلمان و ماموریتی که آنها برعهده دارند باشد. در ۵۰ روزی که بنده سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را برعهده دارم نشان داد که می‌توان کار جهادی انجام داد.

لازم به ذکر است، وزیر آموزش و پرورش در جلسه رای اعتماد مجلس گفت: یکی از برنامه‌های فوری ما تکمیل فرآیند رتبه‌بندی است. رتبه‌بندی معلمان که افتخار خانه ملت بود و کار شما شاهکار بود. حمایت دولت هم شاهکار بود اما در اجرا موفق نشد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست، گفت: برای حل مشکلات آموزش و پرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی و در یک کلام به وفاق ملی نیاز داریم.

رضامراد صحرایی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیتش برای تصدی وزارت آموزش و پرورش ضمن قدردانی از اظهارات نمایندگان موافق اظهار کرد: انتظار می‌رفت همکار دانشگاهی‌ام کمی تحقیق می‌کرد و بعد مطالب را بیان می‌کرد. امیدوارم آنچه در مورد شخص بنده گفته شد در صورت صحت، خدا من را هدایت کند و در صورتی که صحت نداشته باشد که ندارد، خداوند حقیقت را آشکار و دل و ذهن افراد را نسبت به من نرم و مهربان کند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: اگر ایران قوی و عزیز و اقتصاد خوب و جامعه باصلابت و مومن می‌خواهیم راهش از آموزش و پرورش قوی است، منتها حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست. برای آنکه آموزش و پرورش به جایگاه خود برسد باید همه همراه شویم، آموزش و پرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.

صحرایی با بیان این‌که باید خلأ ارتباطی و شناختی با نسل فعلی را از بین ببریم، تصریح کرد: باید دانش آموزان را از چنگال وحشی فضای مجازی نجات داد، همچنین باید فنی و حرفه‌ای و هنرستان را تقویت کرد و برای دختران برنامه ‌ریزی داشت. سبک زندگی ایرانی – اسلامی را آموزش داد و فرهنگ ایرانی را نهادینه کرد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: باید برای همه معلمان فعلی برنامه داشت و برای تضمین کیفیت برنامه ‌ریزی کرد.

او خطاب به نمایندگان اظهار کرد: من رضامراد صحرایی روستازاده‌ای هستم که هنوز بوی خاک خیس آن بهترین عطر مشامم است، تنها با پشتوانه انقلاب و نظام مدارج را طی کردم و در بیش از ۲۰ کشور جهان تدریس داشتم. براساس تجربیات می‌گویم که تمامی راه‌ها از مدرسه می‌گذرد هر پایه باید یک مهارت را بیاموزد و مدیران باید برای راهبری چنین مدارسی آمادگی داشته باشند.

صحرایی با بیان این‌که اصلی‌ترین رکن تربیت خانواده است، اظهار کرد: اگر مسلط به مدرسه، مسجد و خانواده شکل بگیرد همه مشکلات قابل حل است؛ پیام انقلاب اسلامی عدالت است اما فاصله مدارس از یکدیگر و کیفیت مدارس دولتی به گونه‌ای است که خانواده‌ها دغدغه ثبت‌نام فرزندانشان را در مدارس دارند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که نظام رتبه‌بندی باید براساس صلاحیت حرفه‌ای و توانمندی تخصصی و عمومی معلمان باشد، تصریح کرد: باید کلاس را به محل یادگیری و نه محل آموزش تبدیل کرد راه آن استفاده از شیوه‌های نوین مثل آموزش تلفیقی و ترکیبی است که باید برای این کار هم معلمان آموزش ببینند.

او با بیان این‌که مساله امور تربیتی و پرورشی مهم است، ادامه داد: تربیت و تزکیه مهم‌تر از تعلیم است ما ۵۹ هزار مربی پرورشی کم داریم که امسال ۱۱ هزار معلم پرورشی جذب می‌کنیم و باید تا پنج سال آینده این روند ادامه داشته باشد تا این کمبود جبران شود.

صحرایی درباره زمان حضورش در مورد فعالیت بنیاد سعدی در اینستاگرام اظهار کرد: بنیاد سعدی بنیادی برای گسترش زبان فارسی با دنیاست که راه ارتباطی ما از طریق صفحات فضای مجازی است. آنها در ایامی همچون نوروز و یلدا برای ما شعر می‌خوانند و می‌فرستند این‌که آنها در خانه‌شان بی‌حجاب هستند را ما باید پاسخ بدهیم. آنها در خارج از کشور زندگی می‌کنند و برایمان شعر به زبان فارسی می‌خوانند افتخار ما این است که کتب زبان فارسی را به تمام دنیا برده‌ایم و به آنها ایران را معرفی کرده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که ما پنج چالش جدی در آموزش و پرورش داریم، اظهار کرد: ناکارآمدی نظام حکمرانی آموزش و پرورش و فقدان عزم ملی برای تحول آن، کم‌توجهی به ارتقاء کمی و کیفی سرمایه انسانی آموزش و پرورش، ضعف در بهره‌وری زیرساخت‌ها و ناترازی در منابع و مصارف، ضعف در کیفیت و ناکارآمدی برنامه‌های آموزشی و جهت‌گیری عدالت و کاهش فرصت‌های برابر پنج چالشی است که باید آن را رفع کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه تصریح کرد: عبور از چالش‌های این وزارتخانه بدون کمک شما غیرممکن است، مسائل آموزش و پرورش دستگاهی نیست بلکه مسائل ملی است و حل آنها نیازمند عزم ملی است. برای تحول در آموزش و پرورش ما دو برنامه را ارائه کردیم یک برنامه فوری و یک برنامه‌ای که در بازه دو ساله اجرایی خواهد شد. یکی از برنامه‌های فوری ما تکمیل فرآیند رتبه‌بندی است.

رتبه‌بندی معلمان که افتخار خانه ملت بود و کار شما شاهکار بود. حمایت دولت هم شاهکار بود اما در اجرا موفق نشد. آیین‌نامه‌ای که برای رتبه‌بندی معلمان نوشته می‌شود باید بر مبنای وظایف معلمان و ماموریتی که آنها برعهده دارند باشد. در ۵۰ روزی که بنده سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را برعهده دارم نشان داد که می‌توان کار جهادی انجام داد.

صحرایی در ادامه تاکید کرد: بیش از ۷۵ هزار نفر رتبه گرفته‌اند و نزدیک ۳۰۰ هزار نفر اعتراض ثبت کردند. بنده به معلمان قول می‌دهم که آیین‌نامه رتبه‌بندی را اصلاح کرده و آن را در مسیر درست پیش ببرم. رتبه‌بندی باید براساس ماموریت معلمان اصلاح شود. مساله بعدی که با فوریت باید دنبال شود ساماندهی نیروی انسانی است ما بازنشستگان زیادی داشتیم و بحث کمبود معلم در اول مهرماه چندین سال است که مطرح است. یک آزمون استخدامی برگزار کردیم و یک آزمون استخدامی دیگر تا قبل از مهرماه برگزار خواهیم کرد. ما معتقد هستیم که ساماندهی نیروی انسانی بسیار موضوع مهمی است.

در بحث امتحانات نهایی امسال ۴۰ درصد به صورت قطعی در کنکور تاثیر دارند ما ۵۶۰۰ حوزه امتحانی داریم و ممکن است در جایی چند دقیقه با تاخیر امتحان شروع شده باشد وظیفه من صحت و سلامت آزمون و محتوای دقیق آن است ما تلاش کردیم تا هر روز بهتر از دیروز باشیم، سوالات امتحان نهایی متناسب با مطالب کتب درسی طراحی شود. تعیین تکلیف نیروهای مهرآفرین، خرید خدمات و سرایداران مدارس از دیگر اولویت‌هایی است که ما آن را با جدیت دنبال خواهیم کرد. بحث آموزش تابستانی نیز با کمک سایر دستگاه‌ها در دستور کار قرار دارد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه تاکید کرد: در کنار برنامه‌های فوری برنامه‌های اولویت‌دار دیگری داریم که تا پایان دولت باید به سرانجام برسد. اول اجرایی سازی سند تحول بنیادی، دوم تحول در سازوکار جذب، تربیت و ارتقاء معلمان، سوم کارآمدسازی نظامات و سازوکارهای راهبردی آموزش و پرورش، چهارم عدالت تربیتی، پنجم تمرکز بر مدرسه، ششم کارآمدی نظام تامین و تخصیص منابع مالی آموزش و پرورش، هفتم استانداردسازی و توسعه فضا و تجهیزات آموزشی و هشتم ارتقای توانمندی‌های خانواده، از سویی دیگر ۱۹۰ اقدام ذیل تحول سند بنیادین و بیانات مقام معظم رهبری ارائه شده است نقش راه اجرایی سازی سند تحول را در سریع‌ترین زمان ممکن و کمتر از شش ماه برای تصویب آماده می‌کنیم.

صحرایی ادامه داد: در قالب برنامه هفتم نیز یک بند برای اجرای این سند پیش بینی شده است، در بحث تربیت معلم و توانمند سازی معلمان نیز برنامه داریم چرا که معلمان ما بزرگترین سرمایه کشور هستند شخصیت معلم باید ساخته شود تا بتواند شخصیت دانش آموز را بسازد. تربیت معلم یک اصل اساسی است و رهبری نیز در طول این سال‌ها بر این موضوع تاکید داشتند. برنامه تحولی تاریخی برای تربیت معلم داریم جذب دانشجویان نخبه در دانشگاه فرهنگیان و تاسیس مرکز ملی توانمند سازی معلمان و ایجاد دو پردیس در دانشگاه فرهنگیان به عنوان پردیس تربیت مدیر و پردیس تقویت معلم از جمله این برنامه‌ها است در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان برنامه داریم خیر این صندوق باید به فرهنگیان برسد.

وزیر آموزش و پرورش در پایان بیان کرد: ملت ایران امروز فرزند شما در مقابلتان ایستاده، در تعامل با مجلس شورای اسلامی همواره برای مجلس احترام قائل بودم و معتقد هستیم که حرف مجلس شورای اسلامی حرف ملت است ما باید در مدرسه تمرکز کنیم چرا که دشمن در مدرسه تمرکز کرده است بنده تسلیم در برابر امر خدا و تسلیم در برابر تصمیم نمایندگان هستم.

 

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی