کد خبر: ۱۶۱۰۴
۱۴۰۲/۰۷/۰۶ ۰۸:۱۵:۰۱

چرا در چشم‌ها لکه خون می‌افتد + نحوه درمان

دلایلی ساده مانند مالش چشم و عطسه و سرفه کردن و حتی استفراغ می توانند باعث بروز لکه خون در چشم شوند که می توان آن را با خیار و گلاب یا شیر رفع کرد.

وجود قرمزی یا خون در چشم میتواند ناشی از التهاب یا پارگی رگ های خونی باشد.عارضه ای که به آن خونریزی زیر ملتهمه ای میگویند. ملتهمه یک لایه شفاف نازک است که سطح داخلی پلک ها و سفیدی چشم را میپوشاند.

در ملتهمه چشم ، رگ های خونی کوچک، گلبول های سفید و رشته های عصبی به مقدار زیادی وجود دارد.این رگ ها شکننده هستند و به راحتی پاره میشوند و باعث خونریزی زیر ملتهمه میشود.

خونریزی زیر ملتهمه معمولا به صورت یک طرفه و با شروع ناگهانی اتفاق میافتد طوری که بیمار بسیار نگران شده و سریعا به پزشک مراجعه میکند. اگر چه ظاهر این خونریزی بسیار نگران کننده است، اما در اغلب موارد مشکل جدی وجود ندارد و بعد از ۱ تا ۲ هفته خود به خود درمان میشود.

هر کسی ممکن است دچار این عارضه شود اما افراد دارای فشار خون بالا و بیماران دیابتی بیشتر در معرض آن هستند.

علل و دلایل بروز لکه خونی در چشم

برخی فعالیت ها که باعث فشار آوردن بر روی چشم میشود ، باعث پارگی رگ های خونی در سطح چشم میشود که عبارتند از:

مالش چشم ها:

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است شما چشمتان را مالش دهید ، تحریک های کوچکی مانند گرد و غبار باعث میشود که شما،بدون حتی فکر کردن به آن چشمانتان را مالش دهید.

اگر چشمانتان خشک هستند، ممکن است شی در آن وجود داشته باشد که باعث شود آن را مالش دهید تا احساس خوبی بدست آورید.که با برخورد دستانتان به چشم، هر نوع میکروبی که وجود دارد رابه چشم ها منتقل میکند که ممکن است نتیجه آن پارگی رگ های خونی باشد.

فشار آوردن برای دید بهتر:

هر تلاش و کشش در چشم ممکن است باعث ایجاد پارگی در رگ های خونی شود.اگر شما برای دیدن اشیاء عینک میزنید و زمانی آن را در دسترس ندارید ممکن است که برای دید بهتر به چشم هایتان فشار وارد کنید که سبب آسیب خفیف به چشم میشود و پارگی رگ های خونی را ایجاد میکند.

عطسه کردن :

بدن ما ذاتا به یکدیگر متصل است و گاهی اوقات موقعی که یک عطسه سنگین را تجربه میکنیم ممکن است موجب پارگی رگ های خونی در چشم شود.آلرژی ، سرماخوردگی و آنفلانزا میتواند منجر به عطسه شود که احتمال پارگی رگ ها را افزایش میدهد.

سرفه کردن:

زمانی که ما به هر دلیلی سرفه میکنیثم ممکن است باعث ایجاد پارگی در رگ های خونی شود.فشار ناشی از سرفه های سنگین میتواند بر رگ های خونی چشم نیز تاثیر بگذارد.

استفراغ:

در حالی که استفراغ یکی از چیز های غیر معمول است که همیشه اتفاق نمیافتد اما به هر حال چیزی است که همه ما در رندگی به آن دچار شده ایم.

مشکلات شکم، استفاده بیش از حد از الکل، بیماری های صبحگاهی و مسمئمیت غذایی ممکن است باعث ایجاد استفراغ شود، که این میتواند فشار شدیدی به چشم وارد کند و یا حتی منجر به پارگی رگ های خونی شود.

گریه کردن:

متاسفانه در زندگی زمان های داریم که احساس فرسایش و ناتوانی میکنیم که غم و اندوه خود را اغلب از طریق گریه کردن سبک میکنیم که این ممکن است باعث پارگی رگ های خونی در چشم شود.

افزایش فشار بر روی چشم:

افزایش فشار بر روی چشم اغلب موجب شکستگی وپارگی رگ های خونی میشود . رفتن به سمت بالا در یک ترن هوایی،ماندن در یک حالت از یوگا برای مدت زمان طولانی، و یا حتی فشار بالا در هواپیما ، میتواند باعث افزایش فشار در چشم شود که موجب شکستگی رگ های خونی چشم میشود.

فشار خون پایین:

فشار خون پایین، میتواند باعث آسیب جدی به شریان ها در بدن شود . فشار خون ممکن است در برخی از قسمت های بدن مسدود شود.این یکی از جدیترین شرایطی است که پارگی رگ های خونی در چشم بوجود میاید.

در حقیقت اگر چنین شرایطی را مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید.

در بیشتر موارد علائم پارگی یک رگ خونی در چشم وجود ندارد و در اکثر اوقات هم با دیدن خون روی سفیدی چشم متوجه آن خواهید شد .این که این پارگی رگ با درد همراه باشد خیلی نادر است.ممکن است کمی سوزش وجود داشته باشد ، هر چند این چیزی نیست که جدی باشد و همه شما واقعا احساس میکنید که فقط یک ناراحتی عمومی است.

علائم پارگی و شکستگی رگ های خونی ، خود بسیار واضح هستند. یک قسمت به رنگ قرمز روشن است که به طور معمول وجود ندارد در این موارد ، رگ های خونی معمولا به یک ناحیه محدود میشود . اما مواردی وجود دارد که کل قسمت چشم ،ممکن است دچار خونریزی شود.

در ۲۴ ساعت اول این اتفاق این قسمت بزرگتر است اما هنگامی که روز اول رو به پایان میرود به آرامی شروع به کوچکتر شدن میشود در نهایت جذب میشود.

چه زمانی در خونریزی زیر ملتحمه چشم به چشم پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت همراه بودن خونریزی زیر ملتحمه چشم با شرایط زیر باید به چشم پزشک مراجعه کرد:

سابقه فشارخون 
سابقه اختلالات انعقادی خون
درد شدید 
تغییرات بینایی مانند تاری دید، دوبینی 
صدمه به چشم و سر 
وقوع خونریزی همزمان در هر دو چشم
بررسی دلیل لکه خون در چشم

اگر شما هر گونه درد ناشی از این مشکل را تجربه کردید ممکن است که بخواهید به چشم پزشک مراجعه کنید.اگر نشانه های شما پس از گذشت چند روز بهبود نیابد و بد تر شوند نشانه ای از یک مشکل جدیتر است.

زمانی که به متخصص چشم مراجعه میکنید سابقه پزشکی شما را میگیرد. و در مورد هر نوع داروی که استفاده میکنید سوال میپرسد و یا در مورد مشکلات مربوط به چشم داشته اید نیز ، چیز های میپرسد و ممکن است فشار خون شما را بگیرد.

اگر شما هر گونه زخم در چشم را تجربه کرده باشید به احتمال زیاد برایث تشخیص بهتر نیاز به آزمایش داشته باشید. پس از بررسی و آزمایش تشخیص کامل انجام خواهد شد ،اگر مساله جدی تر باشد ممکن است به یک متخصص ارجاع داده شوید.اگر آسیب جدی وجود نداشته باشد میتوانید آنها را به سرعت درمان کنید.

۸ درمان خانگی برای پارگی رگ های خونی چشم ها و خونریزی زیر ملتحمه چشم :

در ادامه این بخش از سلامت نمناک و بعد از بررسی علل و علائم خطرناک خونریزی زیر ملتحمه چشم به سراغ روش های طبیعی و خانگی برای رفع آن می رویم.

۱_ خیار برای رفع لکه خون در چشم:
خیار دارای مزایای خنک کننده است، و دارای خواص آرام بخش میباشد. برای استفاده کردن از آن ، ابتدا خیار را برش دهید و به مدت ۱ ساعت درون فریزر بگذارید.

خیار خنک را بیرون بیاورید ، دو تکه را بردارید و آنها را روی پلک های بسته قرار دهید و پس از ۱۵ دقیقه بردارید.این کار را بارها در طول روز تکرار کنید.

۲_ درمان لکه خون در چشم با تکه های یخ:
سرما سریع ترین و موثر ترین راه خلاص شددن از خونریزی به علت پارگی رگ های خونی چشم است. استفاده از یخ ، جریان خون را کاهش میدهد و به راحتی به رگ های خونی کمک میکند .

اما توجه داشته باشید که یخ را به طور مستقیم بر روی چشم اعمال نکنید .بلکه آن را درون یک حوله نازک یا پارچه قرار دهید و سپس برای چند دقیقه روی پلک های بسته اعمال کنید این درمان را بارها در طی روز تکرار کنید.

۳_ رفع لکه خون در چشم با گل یاسمن:
حدودا ۱۰ عدد گل یاسمن را جمع کنید و در داخل یک لیئان از آب استریل شده بریزید و اجازه دهید حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت درون آن خیس بخورد.

و سپس با استفاده از یک قطره چکان ۲ الی ۴ قطره از این محلول را در چشم هایتان بریزید ، این کار را ۳ بار در روز بریزید.

۴_ زغال اخته برای ازبین بردن لکه خون در چشم:
زغال اخته بهترین منبع آنتی اکسیدان است که برای تقویت دیواره های چشم بسیار مفید است . همچنین دیگر عملکرد های چشم را نیز ترویج میبخشد /فقط باید هر روز از آب زغال اخته بنوشید تا زمانی که علائم شما تسکین یابد.

۵_رفع لکه خون در چشم با قاشق:
یک قاشق چای خوری را بشویید و درون فریزر قرار دهید و بعد از ۱ ساعت آن را در بیارید و بر روی پلک بسته قرار دهید تا زمانی که به دمای معمولی برسد.

۶_چای کیسه ای برای لکه خون در چشم:
چای سبز دارای آنتی اکسیدان است و وقتی سرد میشود اثر خنک کنندگی را برای چشم دارد.

دو عدد چای کیسه ای را بر دارید ، بشویید و به مدت ۱۰ دقیقه درون فریزر بگذارید.و بعد از نیم ساعت روی پلک های بسته قرار دهید ، ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس آنها را دور بریزید.

۷_درمان لکه خون در چشم با گلاب:
گلاب نه تنها ضد باکتری است ، بلکه اثر خنک کننده نیز دارد . در این مورد دو تکه پنبه را درون گلاب خیس کنید و سپس بر روی پلک های بسته قرار دهید و پس از ۱۵ دقیقه آن ها را دور بیاندازید ، این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.

۸_ شیر سرد برای از بین بردن لکه خون در چشم:
این نیز یک درمان خانگی فوری بسیار خوب است . پنبه را درون شیر سرد خیس کنید بر روی پلک بسته اعمال کنید و بعد از ۱۵ دقیقه آنها را دور بیاندازید.

دیدگاه

پیشنهاد سردبیر

آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

خواندنی