نکات مهم در مورد کوددهی کاکتوس

گیاهان کاکتوس انواع مختلفی دارند و امروزه کاکتوس در بسیاری از خانه ها مشاهده می شود، برای نگهداری از این گیاه روش صحیح کوددهی کاکتوس بسیار حائز اهمیت است

کاکتوس ها فقط برای مناطق خشک نیستند. می توانید از زیبایی این گیاهان در محیط داخل خانه نیز استفاده کنید و فرقی ندارد که آب و هوا و اقلیم محل زندگی شما چگونه است. گیاهان کاکتوس انواع مختلفی دارند که اصلی ترین آن ها :اسپینی ، انواع بالبوس است که می تواند گل های متنوعی داشته باشد. این گیاهان برای دریافت مواد مغذی و تقویت شدن نیازمند کوددهی هستند و باید خاک آن ها را در فصل رشد، تقویت کرد. یک کود مناسب می تواند رشد سالم ، گل دهی و رنگ خوبی را به کاکتوس شما بدهد و ظاهر آن را زیباتر از قبل کند.

گل ستان

آیا کاکتوس به کود نیاز دارد ؟

کاکتوس به یک گیاه مقاوم در برابر عوامل محیطی معروف است و می تواند تا مدت زمان طولانی تری نسبت به گیاهان دیگر در برابر خشکی مقاوم کند. البته این مورد به این معنا نیست که نباید هیچ گونه مراقبت خاصی از آن داشته باشید. یکی از این مراقبت ها کود دادن به گیاه است. حال فرقی ندارد که این گیاه شما بیرون از خانه یا داخل آن باشد ، می توانید با کود دادن به این گیاه ، سلامت و شادابی بیشتر را در آن تضمین کنید.

کود دادن به این گیاه باعث افزایش رشد و سرعت بیشتر آن می شود و همچنین می تواند بسیاری از نیازهای آن را رفع کند.

توجه داشته باشید  کودهای مخصوص و مناسب کاکتوس حاوی سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند و سه عدد روی بسته های کود دیده می شود که عدد اول مربوط به میزان نیتروژن و عدد دوم و سوم به ترتیب مربوط به اندازه ی فسفر و پتاسیم موجود داخل کود است. به طور معول عبارت NPK که مخفف نیتروژن، فسر و پتاسیم است هم روی بسته ذکر شده است.

1. در اوایل فصل بهار و زمانی که نشانه های رشد مثل رویش برگ های جدید ، تیغ های جدید و یا افزایش سایز و رشد را بسته به نوع کاکتوس را در آن مشاهده کردید ، به صورت هفتگی به آن کود بدهید.

2. از کودهایی با نیتروژن کم با نسبت های 10-10-5 استفاده کنید. 1 قاشق چای خوری از کود را در یک گالون آب بریزید و تا جایی به کاکتوس آب دهید تا خاک آن مرطوب شود و همچنین می توانید 1 قاشق چایخ وری از کود مخلوط به نسبت -6-7-1 با یک گالون آب استفاده کنید و همزمان با آن به کاکتوس آب بدهید.

3. کود را هر هشت هفته یک بار در فصل های بهار و تابستان به نسبت 10-10-5 به گیاه بدهید. اگر از کود مخلوط کاکتوس به نسبت 6-7-1 استفاده می کنید، آن را در فصل رشد هر دو هفته یک بار به گیاه بدهید. کاکتوس نیاز به مواد مغذی اضافه تر در فصل پاییز و زمستان ندارد.

4. کود باقیمانده و اضافی را در یک ظرف برچسب دار و محکم با درب بسته نگه دارید تا این که نوبت به کوددهی بعدی برسد

مواد مورد نیاز:

کود حلال با نیتروژن کم

قاشق های اندازه گیری

1 ظرف گالونی

آبپاش

گل ستان

راهکارها و نکات مهم در مورد کوددهی کاکتوس

کود می تواند در مواردی به گلدان و یا گیاه شما آسیب وارد کند. کوددهی را بعد از این که گیاه را در گلدان جدید قرار دادید، به تاخیر بیاندازید که معمولا فاصله ای حدود دو ماه دارد. بهتر است تا زمانی که کاکتوس به گلدان جدید خود عادت نکرده کود دهی انجام نشود.

بعضی از انواع کاکتوس ها مثل کاکتوس های شکرگزاری در فصل تابستان با رشد کم تری همراه هستند و گل های آن ها در زمستان می روید. بهتر است که برنامه کوددهی را برای این نوع از کاکتوس ها تغییر دهید و در فصل زمستان به آن کود دهید، نه در فصل تابستان.

شایان ذکر است که استفاده از کود کاکتوس می تواند به کاکتوس های جوان و یا تازه کاشته شده آسیب برساند.

بعضی از کاکتوس ها در زمستان گل می دهند به همین علت باید چرخه ی کود دهی آنها برعکس باشد و در زمستان آن ها را تغذیه کنید و در بهار و تابستان به آنها استراحت دهید.

 

منبع: گل ستان
هم اکنون دیگران می‌خوانند
اخبار مرتبط
دیدگاه
پربازدیدترین
آخرین اخبار
تبلیغات متنی