7 بازی برای تقویت مهارت شنیداری کودکان

تقویت مهارت شنیداری برای کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر حافظه شنیداری کودک دچار مشکل شود یادگیری او مختل می شود. به نحوی که کودک نمی‌تواند دستورها را انجام دهد، آواها را شناسایی کند، تمرکز کافی ندارد، احساس کلافگی و نا امیدی می‌کند و همه این عوامل باعث پایین آمدن اعتماد به نفس کودک می‌شود.

ضعف در حافظه شنیداری کودکان

اگر کودکی در حافظه شنیداری خود مشکل دارد باید فورا نسبت به رفع آن اقدام کرد. کودکانی که در این حیطه ضعیف هستند علائم زیر را از خود نشان می‌دهند:

گوش-دادن-فعال-در-کودکان

 به راحتی نمی‌توانند در مورد اتفاقات روزمره صحبت کنند و یا قصه تعریف کنند.

 دستورات پیچیده را نمی‌توانند انجام بدهند.

 نمی‌توانند به مدت طولانی روی موضوعی تمرکز کنند.

 معمولا در نوشتن املا کلماتی را جا می اندازند.

7 بازی تقویت مهارت شنیداری

حتما می‌خواهید بدانید چه بازی هایی برای تقویت مهارت شنیداری کودک مناسب است. در ادامه مطلب به 7 بازی مهم در این زمینه اشاره می‌کنیم.

memory

1. بازی فکری حروف بزرگ آهنربایی انگلیسی یکسری

والدین علاقه زیادی به آموزش الفبای انگلیسی به کودکان خود دارند. بهتر است این هدف، مطلب به وسیله بازی هایی برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکان و افزایش قدرت درک آنها انجام شود.

بازی فکری حروف بزرگ آهنربایی انگلیسی یک سری به تقویت مهارت شنیداری کودکان کمک می کند. با این بازی تمام حروف و اعداد انگلیسی به راحتی در ضمیر ناخودآگاه کودک ثبت می‌شود.

2. بازی فکری دایره زنگی

بازی دایره زنگی نوعی بازی فکری برای رده‌های مختلف سنی است. روش این بازی شبیه بازی نوستالژی اسم و فامیل است. بازی دایره زنگی با هدف افزایش تمرکز، تقویت مهارت شنیداری و حافظه طراحی شده است. مرور و افزایش اطلاعات عمومی یکی دیگر از مزایای بازی خانوادگی دایره زنگی است.

3. بازی فکری مکعب های قصه گویی

یکی از اهداف بازی فکری مکعب های قصه گویی آشنایی کودکان با دنیای رنگارنگ قصه هاست. در این بازی 9 تاس بر روی تصاویر مختلف قرار دارد. کودک می‌بایست با کمک قوه تخیل خود یک قصه زیبا بسازد و پرورش دهد. بازی فکری مکعب‌های قصه‌گویی انتخاب مناسبی برای افزایش مهارت شنیداری و پر کردن اوقات فراغت کودکان است.

download

4. بازی سوال و جواب

داستان یا قصه‌ای را برای کودک بخوانید. از او بخواهید خوب گوش دهد. سپس پیرامون داستان سوالاتی از او بپرسید.

5. بازی تشخیص صدای اشیا

می‌توانید چشم‌های او را ببندید. سپس صداهایی با اشیاء مختلف تولید کنید. از کودک بخواهید اشیا را تشخیص داده و نام ببرد.

6. بازی تشخیص صدای حیوانات

صداهای حیوانات مختلف را با گوشی یا ضبط صوت پخش کنید. از کودک بخواهید صدای حیوانات را تشخیص داده و نامش را بگوید.

7. بازی تعقیب صدا

می‌توانید وسایل صدادار مانند ساعت زنگی و یا جعبه موسیقی را جایی پنهان کنید و از کودک بخواهید با تعقیب صدا آن را پیدا کند.

funny-little-boys-with-paper-megaphones-color_392895-3493

 

 

 

منبع: رایاد
هم اکنون دیگران می‌خوانند
دیدگاه
پربازدیدترین
آخرین اخبار
تبلیغات متنی