روایت تازه از کشف توله یوزها در پارک ملی توران

​رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کمبود اعتبار برای نگهداری پیروز و ۲ توله یوز تازه متولد شده کذب است گفت: انتقال ۲ توله یوز به تهران فقط به شرط تأیید نظر دامپزشکان صورت می‌گیرد.

 علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره شناسایی دو توله یوز در منطقه توران سمنان اظهار داشت: به هیچ وجه موضوع قاچاق توله‌ها مطرح نیست. شناسایی دو توله یوز توسط چوپان از خبرهای خوب کشور است.

وی افزود: یوزپلنگ ایرانی در معرض انقراض قرار داشت و تعدادشان کم بود ولی فقط طی یک سال اخیر ۴ یوز ماده با توله‌ها به صورت طبیعی در منطقه رؤیت شده‌اند و افزایش تعداد آنها به صورت طبیعی و نه تحت اسارت بوده است.

سلاجقه خاطرنشان کرد: این توله‌ها ماده هستند در شرایط خوبی نگهداری می‌شوند. وضعیت یوز ایرانی طی یک سال گذشته روند خوبی پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این پاسخ به این پرسش که انتقال این دو توله یوز به تهران چه زمانی انجام می‌گیرد افزود: بررسی در این زمینه و تصمیم را به دامپزشکان سپردیم و در این نظریه تخصصی دخالت نمی‌کنیم. کارشناسان حیات وحش و دامپزشکان تصمیم قطعی را خواهند گرفت و همانطور که برای پیروز از مشاوره‌های داخل و خارج از کشور بهره مند شدیم و تیمی کامل در این راستا همراهی کردند برای دو توله جدید هم به همین روش عمل می‌کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پیش از این توسط برخی اعلام شده بود که سازمان حفاظت محیط زیست دیگر بودجه نگهداری پیروز در تهران را ندارد و اکنون آیا بودجه برای دو توله یوز جدید در نظر گرفته شده است یا خیر گفت: بله، برای حفظ آنها از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم. خبر نبود اعتبار بودجه برای پیروز کذب است و به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی گفت: زمانی که دامپزشکان و کارشناسان حیات وحش تشخیص دهند که پیروز برای ادامه زندگی نیاز است که به توران منتقل شود این اقدام صورت خواهد گرفت.

 

منبع: مهر
هم اکنون دیگران می‌خوانند
اخبار مرتبط
دیدگاه
پربازدیدترین
آخرین اخبار
تبلیغات متنی