شیوع «گُل» بین جوانان و نوجوانان/ اعتیاد ۵.۶ درصدی در میان ایرانیان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: ماده مخدر گُل بین جوانان و نوجوانان بیشترین شیوع را دارد، یکی از موضوعات جدی که اکنون در مصرف ماده مخدر گُل مطرح است، تبلیغات نادرست با این محتواست که این ماده اصلا مخدر نیست؛ متاسفانه بخشی از جوانان به همین دلیل که استفاده آن، فرد را معتاد و درگیر نمی‌کند، فریب خورده و درگیر اعتیاد می‌شوند.

محمدحسین صالحی به ایسنا گفت: تنها راه مبارزه با موادمخدر تقویت حوزه فرهنگی و پیشگیری است که بیشترین اثرگذاری را دارد، در این راستا باید سطح آگاهی مردم اعم از خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان افزایش یابد و اطلاع داشته باشند که چگونه با این بلای خانمان‌سوز مقابله کنند. همچنین در این زمینه نوجوانان و جوانان برای اینکه پیشگیری کنند و آلوده این داستان نشوند باید خودمراقبتی و خودحفاظتی که مهمترین الگوی کاری و کلید واژه است را بکار گیرند.

صالحی گفت: هر چقدر بار نکات مثبت افزایش یابد جوانان و نوجوانان کمتر به سمت اعتیاد سوق پیدا می‌کنند. تمام توان استان بکارگیری شده تا در حوزه پیشگیری تا پایان سال برنامه‌های متنوعی ارائه شود، اما حاشیه سود مواد مخدر بالاست و خیلی‌ها هم متاسفانه به طمع آن جامعه را درگیر می‌کنند. تنها راه و شاید مهمترین، بهترین و کم هزینه‌ترین مسیر برای مقابله با اعتیاد به موادمخدر، پیشگیری و آگاه‌سازی در جامعه است.

پاکسازی محیط‌ اطراف مدارس و دانشگاه‌ها

وی در ادامه تاکید کرد: مبارزه با خرده فروشان پیرامون محیط‌های آموزشی مانند مدارس و دانشگاه‌ها در اولویت است و این طرح همه ساله با شروع فصل مدارس انجام می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: در کمیته مقابله با مواد مخدر استان، امسال مانند سال‌های گذشته مصوب شده که پلیس موادمخدر اطراف مدارس و دانشگاه‌ها را بررسی کرده و محیط را از وجود خرده‌فروشان و توزیع کنندگان موادمخدر پاک سازی کند. این طرح هم شامل افرادی می‌شود که در محیط مستقر هستند و هم عطاری‌ها و مراکز توزیع موادمخدر را در بر دارد.

وی هدف اصلی از اجرای این طرح را عدم دسترسی آسان به مواد مخدر پیرامون محیط‌های آموزشی اعلام کرد و توضیح داد: بحث برخورد با توزیع کنندگان موادمخدر همیشگی است، اما با آغاز فصل مدارس این موضوع تشدید شده و با متخلفانی که در عطاری‌ها و مکان‌های پیرامون فضاهای آموزشی اقدام به توزیع موادمخدر می‌کنند برخورد قاطع می‌شود.

صالحی گفت: ضمن اینکه فروشندگان موادمخدر به عنوان یک تجارت به این بلای خانمانسوز نگاه می‌کنند. به نوعی تبلیغات گسترده در تمام حوزه‌ها دارند به طور مثال در گروه دانش‌آموزان و دانشجویان تبلیغ می‌کنند که در شب امتحان از این دارو استفاده کنید تا تمرکزتان را بالا ببرید و هیچ اسمی از مواد مخدر نمی‌برند.

وی در ادامه توضیح داد: برای ورزشکاران چه افراد حرفه‌ای و چه مبتدی توصیه می‌کنند اگر شما این دارو را استفاده کنید در مسابقات قهرمانی و حرفه‌ای موفق‌تر هستید. سوداگران مرگ با جامعه کارگری هم معامله کرده و برای کارگران تبلیغ می‌کنند که برای افزایش توان کاری از این داروها استفاده نمایند. در واقع دارویی که تبلیغ می‌کنند همان موادمخدر است که یا به صورت سنتی و یا صنعتی توزیع و مصرف می‌شود.

نرخ ۲.۷ درصدی شیوع اعتیاد در خراسان رضوی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی نرخ شیوع اعتیاد در استان را ۲.۷ درصد اعلام کرد و افزود: وضعیت شیوع در استان مورد تایید نیست اما شرایط نسبت به سایر استان‌های کشور بهتر است. میزان میانگین شیوع اعتیاد در کشور ۵.۶ درصد گزارش شده است . شیوع موادمخدر بین زنان معمولا از سن ۱۵ الی ۶۴ سال است.

خیلی از جرایم پس از مصرف مواد مخدر صنعتی رخ می‌دهد

وی تصریح کرد: هنوز مواد سنتی، بیشترین مصرف را در کشور و استان دارد اما متاسفانه وزنه موادمخدر به سمت مواد صنعتی در حال تغییر است. مواد صنعتی آسیب بیشتری را دارد، این مواد توهم‌زا و محرک بوده و خیلی از جرایمی که اتفاق می‌افتد پس از مصرف مواد مخدر صنعتی رخ داده است.

صالحی گفت: ماده مخدر گُل بین جوانان و نوجوانان بیشترین شیوع را دارد، یکی از موضوعات جدی که اکنون در مصرف ماده مخدر گُل مطرح است، تبلیغات نادرست با این محتواست که این ماده اصلا مخدر نیست؛ متاسفانه بخشی از جوانان به همین دلیل که استفاده آن، فرد را معتاد و درگیر نمی‌کند، فریب خورده و درگیر اعتیاد می‌شوند.

صالحی تاکید کرد: اگر قرار است در زمینه پیشگیری اتفاقی در کشور بیفتد باید تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی، مردم و رسانه‌ها پای کار باشند. باید همانطور که هجمه برای اعتیاد جوانان داریم به همان اندازه برای پیشگیری و مقابله نیز هجمه داشته باشیم.

 

وی مطرح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که جوانان به سمت مواد مخدر می‌روند عدم خودباوری و عدم قدرت "نه" گفتن است به ویژه سن نوجوانان که بیشتر به این سمت گرایش پیدا می‌کنند. این موارد موضوعاتی است که توسط کادر تخصصی آموزش به جوانان و نوجوانان انتقال داده خواهد شد.

صالحی گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از ۴۰۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز در مسیر مبارزه با موادمخدر تقدیم شده است. هیچ جای دنیا چنین آماری وجود ندارد. این بخش اعظمی از سرمایه انسانی کشور است که در این حوزه هزینه شده است. علاوه بر سرمایه انسانی در کشور هزینه های مالی زیادی برای مقابله با مواد مخدر صرف شده است.

منبع: ایسنا
هم اکنون دیگران می‌خوانند
اخبار مرتبط
دیدگاه
پربازدیدترین
آخرین اخبار
تبلیغات متنی