با لباس های قدیمی یا اضافی کمد چه کار کنیم؟

احتمالا شما هم در کمد لباس‌هایتان لباس‌هایی دارید که یا تا به حال پوشیده نشده‌اند، یا فقط یک بار از آن‌ها استفاده کرده‌اید.

راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید از شر لباس‌های قدیمی، کهنه، بدون استفاده و از مد افتاده‌ی خود راحت شوید. تنها کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید و از انواع راهکارهای موجود،  خبر داشته باشید. گاهی حتی برخی شرکت‌ها و استارتاپ‌ها نیز به کم شدن هرچه بیشتر زباله‌های نساجی کمک می‌کنند و ایده‌های جالبی ارائه می‌دهند

بخشیدن لباس‌ دست دوم و لباس قدیمی به افراد نیازمند

همین لحظه که درحال مرتب کردن و سر و سامان دادن به لباس‌های داخل کمد خود هستید، افرادی در سراسر دنیا و حتی در نزدیکی شما زندگی می‌کنند که به دلیل فقر، جنگ، بلایای طبیعی و سایر مشکلات، یا لباسی برای پوشیدن ندارند، یا لباس آن‌ها کافی و مناسب برای فصل نیست. اگر نسبت به چنین افرادی احساس مسئولیت می‌کنید و  نگاهی انسان دوستانه دارید و همچنین اگر نهادهای مردمی و انجمن‌های خیریه‌ای را می‌شناسید که مسئولیت کمک به این افراد را بر عهده دارند، می‌توانید لباس‌های قدیمی خود را به آن‌ها هدیه دهید تا به دست افراد نیازمند برسد.

به عنوان مثال، در شهر نیویورک که هر ساله بیش از 200 هزار تن لباس به زباله تبدیل می‌شود،‌ شهرداری با کمک یک نهاد خیریه تلاش می‌کند اهدای لباس به نیازمندان را تا حد ممکن است آسان‌تر کند.

برای این منظور، سطل‌هایی در سطح شهر قرار داده است تا مردم لباس‌هایی را که دیگر نمی‌خواهند در آن‌ها بگذارند و گروه‌های داوطلب،  این لباس‌ها را جدا،‌ تمیز و طبقه‌بندی می‌کنند و به بی‌خانمان‌ها می‌دهند.

 

مدیریت شرکت‌های بزرگ برای لباس قدیمی و لباس کهنه

شرکت‌های بزرگ و نامدار در صنعت نساجی و تولید پوشاک، هر کدام سهم خود را در مدیریت زباله‌های نساجی، لباس قدیمی و لباس کهنه  لباس دست دوم ایفا می‌کنند و از خود ایده‌های جالبی ارائه می‌دهند.

به عنوام مثال، شرکت زنجیره‌ای H&M، طی برنامه‌ ویژه‌ای که به نام iCollect طراحی کرده به مشتریان خود پیشنهاد می‌کند لباس‌های قدیمی اچ اند ام را جمع‌آوری کنند و آن‌ها را به فروشگاه‌های موجود در سراسر دنیا تحویل دهند و در عوض، یک کوپن تحفیف ۱۵ درصدی بگیرند. این شرکت همچنین، لباس دست دوم را از مشتریان پس می‌گیرد و این لباس‌ها را  بر اساس قابلیت استفاده‌شان دسته‌بندی می‌کند. به این ترتیب که اگر شرایط استفاده مجدد را داشته باشند، آن‌ها را به خرده‌فروشان اجناس دست دوم می‌فروشد و لباس‌های آسیب دیده و غیر قابل استفاده را برای مصارف دیگر مانند پر کردن صندلی‌های خودرو یا به مراکز مرتبط ارسال می‌کند.

خیریه-افتاب_bc568

فروش لباس، تبادل یا قرض دادن لباس‌ دست دوم، لباس قدیمی لباس کهنه

احتمالا شما هم در کمد لباس‌هایتان لباس‌هایی دارید که یا تا به حال پوشیده نشده‌اند، یا فقط یک بار از آن‌ها استفاده کرده‌اید. این وضعیت بیشتر شامل لباس کودکان و نوزادان می‌شود، چون خیلی سریع رشد می‌کنند و ممکن است لباسی را فقط یک بار تن کنند و دیگر اندازه‌شان نباشد. خبر خوب این که،  این روزها به کمک اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و به کمک برخی استارتاپ‌ها می‌توانید به سادگی این لباس‌ قدیمی با لباس دست دوم را به راحتی با سایر افراد تبادل کنید یا برای فروش بگذارید.

به طور مثال یک شبکه اجتماعی امن برای خرید و فروش لباس‌های نو یا در حد نو وجود دارد. لباس‌هایی که یک یا دو بار استفاده کردیم و حقیقتاً به درد نیازمندها هم نمی‌خورند(یک لباس شب یا یک کفش مجلسی پاشنه دار به چه درد نیازمند می‌خورد؟) . همه این‌ها در اپلیکیشن های مشخص برای فروش بگذارید و با پول حاصل از فروش‌اش به نیازمند کمک کنید و یا این‌که با پول‌اش لباس‌های بخرید که واقعاً نیاز دارید و یا هر کار بهتر دیگری.

همچنین در گروه دوستان خود، می‌توانید لباس‎‌های تکراری را که همچنان قابل استفاده است، با یکدیگر مبادله کنید. این روش، نوعی خلاقیت برای پوشیدن لباس‌ جدید و غیر تکراری است که در عین حال آن را دور هم نیانداخته اید.

استارتاپ‌هایی برای بازیافت لباس کهنه و لباس قدیمی

در راستای حفظ محیط زیست و تلاش برای توسعه پایدار، استارتاپ‌هایی در سراسر دنیا شکل گرفته‌اند که به بازیافت بهتر لباس‌های کهنه کمک می‌کنند. به عنوان مثال، در برلین، یک شرکت آلمانی ایده‌ی جالبی ارائه داده است. این شرکت که در کشورهای چین، هند، آلمان و آمریکا هم کارخانه‌های خود را راه اندازی کرده، سالیانه میلیون‌ها تن پارچه و محصولات نساجی را بازیافت و بهیافت می‌کند و بسیاری از برندهای معتبر مثل Levi’s ، Puma، C&A و غیره با آن همکاری می‌کنند. این شرکت لباس‌های کهنه را دریافت می‌کند، مهم نیست اگر از مد افتاده و قدیمی باشند، سالم باشند یا  غیر قابل استفاده. این شرکت برای هر کدام از آن‌ها برنامه‌ای دارد. برخی از آن‌ها به عنوان لباس دست دوم، به فروشگاه‌های خرده فروشی منتقل می‌شوند، برخی با کمی تعمیر دوباره به چرخه استفاده باز می گردند، برخی بازیافت می‌شوند و به عنوان مواد اولیه در صنایع مختلف مثل خودروسازی و لاستیک سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی نیز به عنوان لوازم جانبی در تولید لباس‌های نو به کار می‌روند.

در ایران هم استارتاپ هایی روی این موضوع کار می‌کنند وبه مناسبت بازگشایی مدارس،  پارچه‌ها و لباس‌های غیر قابل استفاده را از سراسر ایران جمع آوری کرده و آنها را تبدیل به جامدادی‌های قابل استفاده برای دانش‌آموزان مناطق محروم می کنند.

upcycling (1)

تغییر کاربری لباس‌ قدیمی

پارچه‌های بزرگ را می‌توانید به تکه‌های کوچک‌تر و قابل استفاده تبدیل کنید. اگر خلاق هستید و اهل کارهای هنری، می‌توانید به شکل‌های مختلف آن‌ها را دوباره استفاده کنید

مثلا جلد کردن کتاب‌ها با انواع پارچه‌های رنگی، گل گلی و طرخ‌دار ایده جالبی است. یا می‌توانید از انواع پارچه‌ها و لباس‌های بدون استفاده کیف‌های پارچه‌ای بسازید تا جای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را بگیرد. .مثلا با تکه‌های پارچه لباس‌های بدون استفاده، عروسک بسازید یا با ایجاد یک یا چند تغییر کوچک مانند عکس‌های زیر، زندگی دوباره به آن‌ها ببخشید.

 

khalaghiat-14

 

منبع: نمناک
هم اکنون دیگران می‌خوانند
دیدگاه
پربازدیدترین
آخرین اخبار
تبلیغات متنی